Въглеродната неутралност е постижима цел. Това е консенсусен извод на участниците в XII Зелен форум.
Един от пътищата за това е оптимизацията на бизнес моделите на енергийните компании. Производителите и доставчиците на зелена енергия могат да ползват софтуерни решения, предлагани от „TokWise“, обясни пред Радио София Красимир Колев, съосновател на компанията:
„С нашето решение им помагаме да прогнозират, менажират и да реализират на пазара по-добре енергията, която създават.“
Това ще бъде все по-ключово с отпадане на държавното субсидиране при производствата на електроенергия и увеличаване дела на ВЕИ на пазара, за по-голяма устойчивост и конкурентоспособност на съответните фирми.
По думите на Колев, чрез софтуерните данни и анализи може да се получи подобрение на стойността но 20-30 процента.
Зелената енергия може да нарасне до 50% от потреблението едва тогава, когато дигитализацията на управлението на повечето производители и доставчици го позволи.
Чуйте разговора на Божидар Янев с Красимир Колев.
Във вторник гост в предаването "Форум“ е Никола Атанасов – юрист и съосновател на сдружение "Институт по медиация и управление на спорове". Заедно с водещата Елена Пъневска, се спряха на следните теми: - Отново инцидент в София. Тази сутрин в столичното 94. СУ, 12-годишно дете беше прорязано с нож в раменната област от 15-годишен. Инцидентът е..
Извънредно заседание на постоянната комисия по обществен ред и сигурност в Столичния общински съвет ще се проведе през следващата седмица, заради трагичния инцидент в търговски център, при който 15-годишно момче бе намушкано и убито от свой връстник. Днес бе констатиран още един случай, този път в училище, при който пострада 12-годишно момче...
Държавата ще увеличи капитала си в "София Тех Парк" АД с вноска в размер на 3 939 900 лв. Сумата ще бъде използвана за покриване на оперативните разходи на “Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс“ за 2025 г., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Средствата са предоставени от бюджета на Министерството на иновациите и..
Българското национално радио е домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии - Public Broadcasters International, която се провежда за първи път в София. Темата на престижния форум е: "Обществените медии - силата на аргументите". Официалното откриване на конференцията се състоя по-рано днес от генералния секретар..
За първи път в България е въведен медицински стандарт по кожни и венерически болести. Нормативният документ влезе в сила на 3 октомври с наредба, публикувана в Държавен вестник и включва конкретни правила за естетичната дерматология – сфера, която досега нямаше ясна регулаторна рамка. Целта е да се повиши качеството на дерматологичните грижи у нас,..
Етюд-и-те на София представя новата си изложба, която ще бъде и последна в този си формат за доста дълго време.“За мен винаги София е град на есента. Хубаво е, човек започва да се замисля”, казва създателят на проекта “Етюд-и-те на София” фотографът Иван Шишиев. Изложбата, която предстои да бъде открита ще е 35-та поредна изложба на Иван Шишиев..
Подробности можете да чуете в разговора на Невена Николова и Данаил Конов с Цанка Миланова.