Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геймификацията – начин да изразим по-добре себе си в образованието и работата

Снимка: БГНЕС

Геймификацията е начин да прибавим игрови или състезателни елементи към в неигрова ситуация. Тя все по-често навлиза и в образованието и обикновено се използва, за да подобри мотивацията и ангажираността на учениците.

„Всички педагози знаят, че децата учат най-ефективно през игра. Дори в мениджмънт образованието по света, използването на игри не е нещо ново. От 60-70-те години на миналия век, големи университети разработват собствени игри. Масовираността на видеоигрите дава много големи възможности“, разказа в ефира на радио София доц. Тодор Ялъмов - заместник-декан по научноизследователската и иновационна дейност на Стопанския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.

Доц. Ялъмов каза още, че е започнал да използва игрите от първия ден, когато е постъпил в университета.

„За мен най-лесният начин да общувам със сина ми беше да науча да играя Майкрафт“, добави доц. Тодор Ялъмов.

„Геймификацията много масово я използваме в Стопанския факултет. Дори започваме такава магистърска програма. Чрез геймификация много фирми подбират своя персонал. Организационните психолози използват ролеви игри, тъй като когато играем ние сме повече себе си. Когато човек е в интервю, той се самонаблюдава , притеснява се, а когато играе, тези странични бариери падат“, сподели заместник-деканът по научноизследователската и иновационна дейност на Стопанския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.

„Децата така или иначе играят и е по-добре да ги насочим към такива игри, които имат по-голям образователен ефект. Целта не е да заместим класическото учене. Трябва да спечелим от времето, когато децата играят, за образователни цели“, каза доц. Тодор Ялъмов.

Той добави, че в Стопанския факултет на Софийския университет вече има магистърска програма (MBA) на английски език, с която привличат студенти (към днешна дата от 13 държави, включително от Белгия и Португалия). 

Днес е даден и старта на българското участие в Световната купа по предприемачество, който дава възможност на иновативни компании и стартъпи на различни етапи от своето развитие да получат финансиане и менторство. Финалът ще бъде в Саудитска Арабия, а условията за участие можете да видите на www.entrepreneurshipworldcup.com. Партньор от българска страна е именно Стопанския факултет на СУ, каза доц. Тодор Ялъмов.

Подробности можете да чуете в интервюто на Лили Големинова с доц. Тодор Ялъмов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

29 юни - Национален ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни 2024 г. (събота) ще бъде отбелязан Националният ден на безопасността на движението по пътищата. Предвидени са близо 30 различни демонстрации, игри, викторини с награди и запомнящи се преживявания. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" (ДАБДП) заедно с институции и организации партньори отбелязва датата с фестивал,..

публикувано на 26.06.24 в 15:47

София е домакин на 13-ото издание на Балканския винен фестивал

От 27 до 29 юни, София се превръща в Балканска столица на виното. 13-ото издание на Балканския винен фестивал ще посрещне гости в специално изграденото винено градче пред Националния дворец на културата. Посетителите ще имат възможност да дегустират хиляди вина от Балканския регион, включително наградените по време на престижния винен..

публикувано на 26.06.24 в 15:25

Пътешествие през смеха към чувствата в комедията "Ако извикаш нощем с всичка сила"

Димитър Коцев - Шошо е режисьор на комедийната театрална постановка "Ако извикаш нощем с всичка сила". Пиесата е с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст на Яна Борисова, а музиката е на Милен Кукошаров. Сценографията и костюмите са дело на Елис Вели. Премиерата на представлението ще бъде на 1 юли 2024 г. на Открита..

публикувано на 26.06.24 в 14:35

Силата на жените в новата изложба на Елина Кешишева - “Контакт”

На 1 юли, в централната софийска галерия ONE ще бъде открита изложбата “Контакт”, посветена на Жените Survivors. Автор е изтъкнатата фотографка Елина Кешишева, която представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от слабо в силно състояние, предавайки тази сила чрез контакт с хората около себе..

публикувано на 26.06.24 в 13:55

България е включена в световното юбилейно турне на "Огънят на Анадола"

Едно от атрактивните арт събития, които ще завладеят откритите летни сцени у нас в първите дни на август, е спектакълът “Огънят на Анадола“. Артистите от трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган ще проведат в страната ни серия от спектакли с най-дълго играното шоу в света, което навършва 25 години. Световните медии..

публикувано на 26.06.24 в 13:13

Втори форум за кирилицата връща авторитета на българистиката по света

Над 30 учени от 12 европейски държави пристигат в София за участие в Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Той ще се открие в НДК на 27 юни по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, с подкрепата на Министерството на образованието и науката и на Националната научна програма "За развитие и..

публикувано на 26.06.24 в 12:55
Автор: Мартина Вачева

Петима млади български художници представят общата изложба "Срам и вина“

Петима млади български художници се събират за обща изложба в галерия "Васка Емануилова". "Срам и вина“ може да бъде видяна от 25.06 до 6.09.24 г. В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова и Радостин Седевчев. Творбите на младите артисти разкриват какво предизвиква у тях чувство за срам и усещане за вина...

публикувано на 26.06.24 в 12:28