Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 2050 г. всяко второ дете ще е с атопичен дерматит

Проф. Развигор Дърленски
Снимка: Луиза Лазарова

Около 600 хил. души в България страдат от атопичен дерматит. България е единствената страна в европейския съюз, в която това заболяване не е сред социално значимите и домашното лечение не се покрива от Здравната каса. На това обръща внимание Дружеството на дерматолозите в информационната кампания “Свободни в своята кожа”.

"Поводът за тази кампания и обръщането на социалното внимание към това заболяване е фактът, че е изключително често. Всяко 4-5 дете в индустриализирания свят, се ражда със заболяване от атопичния спектър и с атопичен дерматит.

Очаква се до 2050 г. всяко второ дете в тези държави да бъде с това заболяване. Над половината от децата, родени с това заболяване, успяват да го израстат и като пораснат нямат оплаквания", обяснява дерматологът и венеролог доц. д-р Развигор Дърленски.

Въпреки че е често срещано заболяване, то остава неразпознато от здравната система като нещо, което изисква обслужване и разходи за лечението му. 

В начолото на лятото, когато започват отпуските и почивките на море и планина не бива да се подценяват и слънчевите лъчи.       

“Слънцето е приятел и враг, защото животът на тази планета е немислим без слънчевите лъчи, с оглед на това са известни и редица негови негативни ефекти върху кожата.

На първо място, това е стареенето на кожата, което е свързано по-скоро с някакви естетически критерии, а медицински по-важния въпрос са злокачествените заболявания на кожата като базоцелуларния, плоскоклетъчния карцином на кожата, а също и малигнения меланом - най-злокачествения тумор в човешкото тяло“, казва доц. д-р Развигор Дърленски.

Слънцето трябва да бъде нещо, което получаваме и е част от ежедневието ни, но в разумни граници. Затова трябва да се защитава кожата от слънцето като има вече различни стратегии за справяне с това, които са не само фотозащитни кремове и лосиони, вече има и текстилни материи, с които да се защити кожата.

Чуйте целия разговор на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите се покачват, в София днес - около 34°

Днес ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, в планините със слаби превалявания. Почти тихо, в източните райони със слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 33° и 38°, в София - около 34°. В планините ще бъде слънчево. След обяд, главно над западните масиви, ще има временни..

публикувано на 14.07.25 в 06:35
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя с кмета Рангел Марков

От богините на водата до киното по ноти

Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..

публикувано на 13.07.25 в 11:55
С част от гостите

Училището ни дава опит в реалния, в професионалния живот

Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..

публикувано на 13.07.25 в 09:39
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
По-добрата стена

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51