От Камарата на архитектите в България (КАБ) са подготвили и внесли предложения в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за изменения и допълнения в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
В началото на годината парламентът прие промени в ЗУТ и бяха върнати за преразглеждане от президента Румен Радев.
Според бранша с последните промени в закона се затруднява инвестиционният процес и нарушават основни принципи на отношенията в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството.
Архитектите са против т.нар. инженерингова поръчка или възлагането на проектирането и строителството на едно и също лице, обясни пред Радио София арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ:
„Смятаме, че това може да се допуска в изключителни случаи – аварии, бедствия и т.н. Но когато става дума за изграждането на обекти от публичен интерес с публични средства не бива ресурсът да е в едни ръце. Това е в ущърб на обществения интерес – така проектантите са принудени да изпълняват това, което строителят им възлага.
Искаме отделно възлагане на проектиране и на строителство, настояваме за провеждането на т.нар. архитектурни конкурси – най-добрия инструмент за избор на проект.“
Арх. Владимир Милков се позова на проучване, проведено в Германия, според което проектите с инженерингова поръчка са с около 20% по-скъпи и в същото време отстъпват по качество и естетика на тези с архитектурен конкурс.
Инженерингът дава възможност и за злоупотреби, допълни експертът.
Арх. Милков обясни и процедурата за строителство на сгради и подчерта, че противоконституционно да се иска съответният изпълнител да изгради и инфраструктура (улици и тротоари) на терени, които са частни и по принцип това е задължение на общините.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с председателя на УС на КАБ.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..