Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уфолози задават правилния въпрос:

Не кога ще дойдат НЛО на Земята, а кога ще си тръгнат

| обновено на 02.07.21 в 11:27
Така ги рисува човешкото въображение
Снимка: Уикипедия

Хората рядко поглеждат в небето. Ако го правят, не само ще различават какво е сателит, кое е друг летателен апарат, кога минава Международната космическа станция, но и ще могат да са сигурни, когато попаднат на летящ обект, който не е идентифициран от човечеството.

В това са убедени специалисти и любители, които имат широки интереси в тази област, и то без да пренебрегват науката, фактите, докладите на военни. Именно такива гости в Световния ден на НЛО са в студиото на Радио София – Еленко Ангелов– терапевт, автор на книги и „трабъл шутър“, и Боби Лазаров – журналист от бТВ и автор на множество материали за космоса и НЛО.

Актуален повод има и от доклад на НАСА с разкази на 144 пилоти.

„Виждал съм почти всички видове НЛО. От дете съм обсебен от тази тема. И съм много критичен към това, което виждам и чета“, изтъкна Еленко Ангелов. 

Той припомни, че през изминалата 2020 г. по най-големите тв канали военни са обяснили, че балон не може да извърши подобни движения, каквито технологиите са документирали.

„Радвам се, че имах възможност преди време във филм да изложим фактите, известни за НЛО, а всеки сам да прецени дали да вярва в тяхното съществуване“, каза Боби Лазаров. По думите му доказателствата са много. Феноменът не е от средата или от началото на ХХ век. Свидетелствата са от хилядолетия.

Боби Лазаров припомни яркия български случай на „дупката“ в с. Царичина от началото на 90-те години на ХХ век, при който изследователи са видели с очите си и НЛО. Но подобни снимки и свидетелства в България има и от години преди това.

Еленко Ангелов се сети, че Паисий Хилендарски е описал обект („горящ, летящ щит“), който се разделя по време на сражение, обикаля бойното поле и след това се съединява – нещо, което виждаме в днешните холивудски филми.

Разговорът за НЛО неизбежно е свързан с теориите за извънземния разум, а за такъв доказателствата са и в древните съоръжения, светилища, гробници и в археологическите артефакти.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Еленко Ангелов и Боби Лазаров.


  • Втори юли е предложен е за отбелязване като Световен ден на неидентифицираните летящи обекти (НЛО) през 2001 г. от Хактан Акдоган, който е създател на Международния музей на неидентифицираните летящи обекти в Истанбул, Турция.
    Денят е посветен на инцидента с НЛО в американския град Розуел.В нощта на 4 юли 1947 г. близо до Розуел, щата Ню Мексико, собственикът на ранчото "Мак" Брейзъл попада на апарат, подобен на летяща чиния, разбил се в имота му. До него лежат телата на четирима от пътниците, трима от които мъртви. Първоначално военните потвърждават, че това е летяща чиния. По-късно на медиите е съобщено, че това е експериментален климатичен балон, пуснат от армията, а телата са тестови кукли. В продължение на 40 години коментарите по случая са прикривани. През 1995 г. анонимен офицер показва филм, заснет от него през 1947 г. със запис на аутопсия, извършвана върху един от извънземните. През 1997 г. военните разпространяват доклад, според който очевидците на инцидента казват истината, но допускат грешки относно момента, в който се се случил, както и подробностите му.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00