Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жана Сталева: Гласът на българите в чужбина може да бъде решаващ

Опашката пред сградата на българското посолство в Лондон за изборите на 4 април 2021 г.
Снимка: БГНЕС

135 секции ще бъдат разкрити във Великобритания на предстоящите парламентарни избори на 11 юли. В 56 от тях ще са разположени 65 машини за гласуване, а в останалите 79 ще се гласува с хартиени бюлетини.

„На 4 април имаше много опашки. Сега няма да има такова чакане, защото има повече секции“, каза в ефира на радио София Жана Сталева – председател на секционна избирателна комисия Уимбълдън 1.

Тя, заедно с екип от няколко души, е създател на поредица от видеа, които обясняват на българите в чужбина как да гласуват. 

„Провокира ме липсата на информация. Българите в чужбина, до преди няколко години, бяха „зад борда“ и никой не се интересуваше от техните гласове. Сега обаче става ясно, че ние сме решаващ фактор и политическите партии много ясно го осъзнават. При нас има тотална липса на информация какво точно трябва да правим, как да го правим, какви са нашите права и ангажименти. Ако ние искаме тази информация да достигне до максимален брой хора, които желаят да гласуват зад граница, ние трябва да опитаме да я комуникираме по възможно най-лесния път, така че повече хора да могат да достигнат до тази информация“, каза Жана Сталева.


За предстоящите избори е премахнато изискването максималният брой избирателните секции за страните извън Европейския съюз да е 35.

„Притеснително е насаждането на един рефрен, че българите в чужбина не трябва да гласуват, защото те са по-малко българи, от тези които са в България, защото те не са останали в географските граници на държавата. Темата е много дълга и тя е провокирана от причините българите, които не са България, да не са там. Има много хора, които излизат по собствено желание за да видят света. Има хора, които излизат, за да учат и никой не е казал, че те не искат да се върнат в България. Има и хора, които излизат подгонени от неволята и липсата на перспектива“, смята председателят на секционна избирателна комисия Уимбълдън 1.

Насажда се провокация, че гласуването с машини е трудно, смята Жана Сталева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36