"Радиокафе" гостува на Община Поморие - предизвикателствата пред туристическо лято в разгара на сезона. Съвместна продукция на Радио София и Радио Бургас.
Началото е с Иван Алексиев – кмет на община Поморие: Кмет на годината в много категории:
Разликата ни със Созопол и Несебър са бялото злато - солта, черното злато - лечебната кал, имаме развито лозарство и винарство. Само с летен туристически сезон не може, затова хотелите са с медицински центрове. Имаме видеонаблюдение да не се изнася кал. Очакваме споразумение с Немската здравна каса за калолечение през есента и зимата. А Летище Бургас е по-близо до Поморие.
От 20 юли започва фестивала ни "Море от вино", предстоят Седмица на морето и Седмица на виното. Наблягаме и на изграждането на силни и здрави деца - спортните клубове на общинска земя не взимат такси на децата. А от Поморие стартира и брандът "Черноморска кухня
". От месец и половина-два нямаме сблъсък с пандемията." - завършва кметът на Община Поморие.Двойки на средна възраст или семейство с деца и руски и украински туристи - това е профилът на средния турист.
Още по темата за туризма с Георги Тръпков – хотелиер:
"Сезоните ни са преди и след Covid-19. Превъртяха се нещата, за разлика от миналата година, когато бяха само български гости, днес вече има и чуждестранни. Трябва да наложим качество на услугата ни, тя да остане запомняща се. Продуктът ни трябва да е с истински и разнообразни неща. Пребиваването в определена дестинация трябва да обогатява. Търсим резервите в балнео/спа, не се оплакваме, че сезонът свършва на 25 август. Септември е прекрасно време за риболов, славим се и като регион на добри вина."
Проф. Николай Янев е от стар поморийски род, световноизвестен професор по математика, сърфист и автор на "Епопея на незабравимите":Дъщеря му, адв. Елиза Янева говори за летните школи по медиация в Поморие (продължение на неговите летни математически), сърфирането в медиацията и в морето:
За книгата „Анхиалски истории“ разказват съставителите ѝ проф. Ани Кочева и Милчо Талев –художник, председател на настоятелството на НЧ „Просвета 1888“ и директор на Художествената галерия в града:
"Милчо припозна идеята като печеливша, кметът я подкрепи и така автори като Антон Дончев и Стефан Цанев ни дадоха разказите си" - започва проф. Кочева. "Открих късмета си в Поморие, едноименната история стана малко случайно, задачата ми в съставянето на книгата бе друга. А имах късмета да хвана последната черноморска скумрия" - шегува се Милчо Талев, директор на Градската галерия и продължава: "На 23 юли откриваме изложба на Христо Явашев-Кристо с творби от студентските му години, с маслените му портрети от НХГ и постерите от следващите му творби."
"Дядо ми Юстиниян е родом от Струга и дълги години е бил учител тук, магиите на Анхиало са свързани с това, че градът е по-различен, има градски дух, поморийци винаги се връщат в града, това е силата на морското притегляне. Това бе общата тема, която обедини всички имена в "Анхиалски истории" - убедена е проф. Кочева.
Стефка Бакърджиева от Радио Бургас за църквата Преображение Господне:"Съществуването на некропола бе изненада, дори и за Настоятелството. Изградена през 1765, тя е най-старата сграда в града. На мястото ѝ е имало е малък храм от IX век. От 1977 е обявена за Национален паметник на културата".
Финалът е с репортажа на Ангелина Грозева с деца от школата по изобразително изкуство в НЧ “Светлина 1939“, както и разговор с Донка Китанова – секретар на читалището и Йоана Спиролова - учител по изобразително изкуство:
"Два одобрени, успешни и устойчиви проекта с 25-33 деца. Всичко около нас е изкуство"
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..