Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поморие - балнеология и други Анхиалски истории

| обновено на 18.07.21 в 11:59
8
Поморие
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

"Радиокафе" гостува на Община Поморие - предизвикателствата пред туристическо лято в разгара на сезона. Съвместна продукция на Радио София и Радио Бургас.

Началото е с Иван Алексиев – кмет на община Поморие: Кмет на годината в много категории:

"Успехите са на всички жители на Поморие, техните желания да живеят в по-добър град. Кметът просто е лицето на града. Имаме самодеен театър, по-стар от Народния. Тук Яворов се изявява като поет. 

Всичко на 20 км от морето е провинция!" - убеден е кметът и продължава: "Радвам се на оценката на туристите, но в населените места във вътрешността искат същото качество на живот. Ресурсът не се насочва само в общинския център, а благодарение на Оперативните програми се рехабилитират пет улици в Каблешково и Ахелой, построи се новото рибарско пристанище. Има сафрид и чернокоп.

Разликата ни със Созопол и Несебър са бялото злато - солта, черното злато - лечебната кал, имаме развито лозарство и винарство. Само с летен туристически сезон не може, затова хотелите са с медицински центрове. Имаме видеонаблюдение да не се изнася кал. Очакваме споразумение с Немската здравна каса за калолечение през есента и зимата. А Летище Бургас е по-близо до Поморие.

От 20 юли започва фестивала ни "Море от вино", предстоят Седмица на морето и Седмица на виното. Наблягаме и на изграждането на силни и здрави деца - спортните клубове на общинска земя не взимат такси на децата. А от Поморие стартира и брандът "Черноморска кухня

". От месец и половина-два нямаме сблъсък с пандемията." - завършва кметът на Община Поморие.
В разговора се включват и колегите от Радио Бургас с анкета с туристи, които разказват колко са доволни и за отношението качество/цени:

Двойки на средна възраст или семейство с деца и руски и украински туристи - това е профилът на средния турист.

Още по темата за туризма с Георги Тръпков – хотелиер:

"Сезоните ни са преди и след Covid-19. Превъртяха се нещата, за разлика от миналата година, когато бяха само български гости, днес вече има и чуждестранни. Трябва да наложим качество на услугата ни, тя да остане запомняща се. Продуктът ни трябва да е с истински и разнообразни неща. Пребиваването в определена дестинация трябва да обогатява. Търсим резервите в балнео/спа, не се оплакваме, че сезонът свършва на 25 август. Септември е прекрасно време за риболов, славим се и като регион на добри вина."

Проф. Николай Янев е от стар поморийски род, световноизвестен професор по математика, сърфист и автор на "Епопея на незабравимите":
"Сред тях Левски е най-близък до сегашното ни ежедневие. Днес ни е особено нужен духа, който той вселява в народа. Дядо ми е първият висшист в Поморие и първият адвокат в града, създал е устава на Соларското дружество и Популярната банка, той винаги ми е бил за пример. Морето бе наш втори дом, оттогава се чувствам по-добре в морето, отколкото на сушата. Математиката и сърфът са взаимно свързани неща."

Дъщеря му, адв. Елиза Янева говори за летните школи по медиация в Поморие (продължение на неговите летни математически), сърфирането в медиацията и в морето:

"Уинд и кайт сърф са антистрес. Адвокатската професия дава и малко повече свободно време. Морето винаги е било свобода и здраве, дало ми е "поморийско самочувствие", Поморие си е било град-държава. Сега е център на конферентен туризъм."

За книгата „Анхиалски истории“ разказват съставителите ѝ проф. Ани Кочева и Милчо Талев –художник, председател на настоятелството на НЧ „Просвета 1888“ и директор на Художествената галерия в града:

"Милчо припозна идеята като печеливша, кметът я подкрепи и така автори като Антон Дончев и Стефан Цанев ни дадоха разказите си" - започва проф. Кочева. "Открих късмета си в Поморие, едноименната история стана малко случайно, задачата ми в съставянето на книгата бе друга. А имах късмета да хвана последната черноморска скумрия" - шегува се Милчо Талев, директор на Градската галерия и продължава: "На 23 юли откриваме изложба на Христо Явашев-Кристо с творби от студентските му години, с маслените му портрети от НХГ и постерите от следващите му творби."

"Дядо ми Юстиниян е родом от Струга и дълги години е бил учител тук, магиите на Анхиало са свързани с това, че градът е по-различен, има градски дух, поморийци винаги се връщат в града, това е силата на морското притегляне. Това бе общата тема, която обедини всички имена в "Анхиалски истории" - убедена е проф. Кочева.

Стефка Бакърджиева от Радио Бургас за църквата Преображение Господне:

"Съществуването на некропола бе изненада, дори и за Настоятелството. Изградена през 1765, тя е най-старата сграда в града. На мястото ѝ е имало е малък храм от IX век. От 1977 е обявена за Национален паметник на културата".

Финалът е с репортажа на Ангелина Грозева с деца от школата по изобразително изкуство в НЧ “Светлина 1939“, както и разговор с Донка Китанова – секретар на читалището и Йоана Спиролова - учител по изобразително изкуство:

"Два одобрени, успешни и устойчиви проекта с 25-33 деца. Всичко около нас е изкуство" 

"Учат ни да рисуваме, правим неща, които вкъщи не можем, всеки ден правим различни неща" - радват се децата и споделят: "Ти си край морето и си у дома. Изкуството ни прави по-щастливи, тук е много забавно!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35