Подлезът на „Ситняково“ (до Румънското посолство) е в критично състояние. Столичният район „Средец“ отговаря за 10 подземни съоръжения и неслучайно това място е приоритет, обясни пред Радио София кметът Трайчо Трайков.
От местната администрация са защитили проект и са получили финансиране от около 770 000 лв. от Специализирания общински приватизационен фонд.
„Планът ни е до края на годината с отпуснатите средства да направим съществен ремонт на този подлез. В момента тече процедура по избор на изпълнител. Последният одит, направен преди две седмици, показа, че и другите подлези се нуждаят от ремонти, а бюджетът за това, отпускан от Столичната община е недостатъчен“, подчерта Трайков.
Той обясни, че в подлеза на „Ситняково“ ще бъдат премахнати повечето търговски обекти. Ще има и два асансьора, тъй като пространството не позволява изграждането на рампи. Ще се подменят ел. инсталация и изолации, няма да се пипа пътната настилка над подземното съоръжение.
Към бездомни хора, които нощуват в подлеза, се предприемат общи действия със социални служби, а ако има нарушаване на обществения ред – с полиция.
По думите на Трайков, видеокамерите досега не са довели до превантивни или последващи действия. В центъра за видеонаблюдение се правят единствено констатации. Районният кмет има намерение на Столичната община да предложи връщане на живата охрана в подлезите.
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи. Той се казва академик Гаврил Кацаров. Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..
Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”. Подробностите - в звуковия файл:
В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е много трудно да се ожени в България. Как треньорка по художествена гимнастика го запознава..
Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..
Много апокалиптични филми започват с астероиди, които може да заличат планетата, но истинската заплаха днес е друга: десетки хиляди астероиди с размерите на футболни стадиони, които могат да унищожат цели градове, дебнат в необятния Космос и са много по-трудни за засичане, заради “по-малките” си размери. Но може би има начин да ги спрем. На..
"Рижият Котарак" и авторът му Мартин Колев са в студиото - какво ни чака? Мартин Колев разкрива, че София е много повече от това, което очите ни виждат, вдъхвайки живот на най-успешната ърбън фентъзи поредица „Софийски магьосници“: "Чувствам се комфортно в ролята на разказвач на кратки истории. Писането на дълго произведение е дълга връзка, а..
Тази седмица (не)очаквано завърши с новина – българският парламент завърши първото си заседание с избор на председател. "Няма да бъде лесно, но компромиси са нужни", каза избраната доц. Наталия Киселова, коментира политологът Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. Какво предстои на политическата сцена - в Народното събрание,..