Междублоковото пространство може да е място и за мечти, и за романтика.
В това могат да бъдат убедени само артисти по душа и призвание.
Точно такива са архитектките Десислава Петкова и Силвия Чернева, които измислят и реализират проекта „Парашут“.
Описват своята намеса в градска среда на София така:
„Голям розов балон се появява между блоковете сякаш от нищото. Танцува нежно с вятъра, отваря уста и ни подканва да влезем. Веднъж попаднали вътре, откриваме, че всяко наше движение променя мястото ни. Озоваваме се в корема на кит, в цепелин, летящ високо в небето, в подводница на 20 000 метра дълбочина. Всичко е възможно и истинско - ние сме едновременно и тук, и там.“
Свидетели на събитието са станали жители на кв. „Гео Милев“.
„Розовият балон стоеше в съзнанието ми като едно малко голямо вълшебство, които да поставям на различни места в градската среда“, сподели пред Радио София Десислава Петкова. Според нея инсталацията има сетивно-визуални качества, които „те подканват да се замечтаеш“.
Балонът предстои да продължи провокациите на сетива и асоциации и в други български градове. Засега се знае, че ща присъства на фестивал в Бургас през септември.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с Десислава Петкова.
Десислава е автор на градската намеса, а Силвия заснема кратки видео миниатюри, провокирани от причудливостта на балона.
Видео миниатюрите са достъпни чрез QR код, разположен на „Площадка“. Това е новият виртуален скулптурен парк на галерия „Галерия“ и се намира на ул. „Елисавета Багряна“, срещу Агенцията по вписванията.
Снимките за от проект "Парашут".
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..