Проектът е насочен към повишаване на енергийна ефективност в най-голямата детска градина в страната и включва производство на „зелена“ енергия за собствено потребление и дистанционен енергиен мониторинг т.н. „умни“ комунални услуги.
Проектът цели да покаже как детските градини могат сами да произвеждат екологично чиста енергия т.н „зелена“ енергия от слънцето за задоволяване на собствените си нужди от енергия и да контролират разходите си за електроенергия и вода дистанционно. В занималните е монтирана и станция за оценка на качеството на въздуха в затворени помещения.
Електронното птиче /Канарче/ си сменя настроенията според качеството на въздуха в помещенията. Устройството има индикатор за относителната влажност на въздуха, индикатор за въглеродния диоксид, индикатор за ФПЧ и индикатор за обобщено качество на въздуха. Канарчето ще помага както на учителите и помощник-възпитателите като им подава информация за състоянието на въздуха в занималните, така и за изграждането на навици и отношение към околната среда на децата.
„Преди много години канарчето се е използвало в мините, когато е трябвало да слязат миньорите дълбоко, те са носели със себе си клетка с птичето. Ако качеството на въздуха е било лошо, канарчето не се е чувствало добре, дори е умирало. Това е било индикация за миньорите, че трябва много бързо да напуснат мината“, разказа в ефира на радио София зам.-кметът на Столичната община Генчо Керезов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..