Работата от разстояние или все по-популярното определение „хоум офис“ се очертава като все по-предпочитан модел от различни по големина и сфера на дейност компании.
Прочуване на Adecco Group в Западна Европа показва, че броят на обявите за работа, в които се споменават възможности за отдалечена работа, се е увеличил със 126% за периода между май 2020 г. и април 2021 г. в сравнение с предходната година.
Схващането за работа от разстояние еволюира у много работодатели, включително и в България.
„Убедихме се, че това е не само възможно, но донякъде и препоръчително, работа от вкъщи или от друго място дори помага на бизнеса и дейностите, които трябва да се извършат“, каза пред Радио София от Поморие Гергана Иванова – управляващ партньор на „The Smarts“.
Тя изрази мнението, че работа от отдалечено, но вдъхновяващо място (защо не край морето) ще стане тенденция. В комуникационната сфера е особено важно човек да се зарежда, за да бъде по-креативен. Но всъщност това се отнася за много сфери на дейност.
Не е невъзможно работодателите да отговорят на предизвикателството да намерят подобно вдъхновяващо място, където да се пренесе (част от) офиса, допълни Иванова.
Тя не пропусна да отбележи, че в законодателството съществуват пропуски за подобни опции на работа, но това трябва и може да се поправи, имайки предвид пандемичните месеци, които преживяваме. От Съвета на жените в бизнеса дори са изготвили предложения, които биха помогнали на законотворците.
Последната година очерта доста големи промени в пазара на труда, отбеляза пред Радио София Диляна Йорданова - HR, ръководител екип „Привличане на таланти“ в Telus International Bulgaria.
„Доскоро водещ мотив за преместване беше желанието за развитие, сега все повече кандидатите проучват възможността в съответната компания да се работи дистанционно“, отбеляза Йорданова. „Ако доскоро това се смяташе за социална придобивка, сега вече е изискване и работодателите е добре да го имат предвид.“
Не е случаен фактът, че някои компании позволиха на служителите си да останат и да работят от вкъщи, дори и след смекчаване на мерките. Според Йорданова, която е сред Топ 100 HR професионалистите в България, според Career Show Index, това показва доверие и действа мотивиращо, въпреки че контролът не е лесен. Covid-19 ни принуди да бъдем по-гъвкави, каза още Диляна Йорданова.
Чуйте разговорите на Катя Василева с Гергана Иванова и Диляна Йорданова.
Анкетата направиха Момчил Бонев и Йоана Георгиева.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...