Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради липса на диалог и разбиране от страна на Столичната община

Две трети от служителите в ОП „Софияплан“ са готови да напуснат

Снимка: sofiaplan.bg

Директорът на общинското предприятие „Софияплан“ Любо Георгиев обяви във фейсбук, че е уведомил кмета на Столичната община, че напуска поста си след 3 месеца - от 28 октомври т.г.Дотогава иска да завърши няколко ключови за развитието на общината задачи, сред които Програма за София.

В социалната мрежа Георгиев написа: „Работата ни в Софияплан остава почти винаги на хартия. Тоест не води до реални действия за подобряване на средата, а понякога дори се предприемат такива в противоположната посока на това, което предлагаме. Смятам, че знанията и капацитетът на Софияплан биват неглижирани и игнорирани. Поводът за моето напускане е решението на СОС от 22.07. За мен то е равносилно на отказ от управление от страна на кмета. Не намирам логично обяснение на това тя да прехвърля ключова своя отговорност - координацията на дейността на зам.-кметовете - към мен.“

На последното си заседание (22 юли) Столичният общински съвет (СОС) е взел решение за преструктуриране на общинското предприятие. Към задачи от областта на стратегическото планиране на „Софияплан“ се възлагат вече и контролни функции, обясни пред Радио София д-р Миглена Герасимова, урбанист и социолог, част от екипа на ОП „Софияплан“.

„Трябва да имаме координационен екип, това не е лошо. Но ние не можем хем да планираме, хем да изпълняваме, хем да координираме и мониторираме – влизаме в конфликт на интереси. От друга страна в доклада са описани тези функции, а в решението ги няма. Не става ясно точно с какво трябва да се занимаваме.“

Според Герасимова не е ясно новите функции кой трябва да ги изпълнява – сегашният екип, който е на предела на силите си, или други хора със съответната компетентност.

Решението за оставката не е емоционално, заяви директорът на „Софияплан“ Любо Георгиев.

„Ние не можем да задължим някого в общината да извърши нещо, не можем да издадем заповед, да глобим или да наредим как да се изразходват пари. Нямаме хората и инструментариума да изпълняваме тази координация.“

Служителите на общинското предприятие са изготвили становище с предложения към кмета, но те са били игнорирани, допълни Георгиев, очевидно липсва добра комуникация.

Като доказателство за игнорирането на дейността им, са двете точки в дневния ред на общинския съвет – за обновяването на Централната баня и за проектирането на парк „Искър“.

Вероятно предложението в СОС е с цел да се направи нещо добро, но явно не е избран правилният начин, допълни Миглена Герасимова.

Именно липсата на диалог и комуникация е причина около две трети от екипа на „Софияплан“ да се готви да напусне.

Чуйте разговора на Антония Каменичка с Любо Георгиев и Миглена Герасимова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46