Трябва обществото ни да развие нулева толерантност към паленето на стърнища, защото в над 90% от случаите това води до неконтролируеми горски пожари.
Това подчерта пред Радио София инж. Александър Дунчев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите.
Природните нарушения, свързани с климатичните изменения – корояди и други патогени, както и човешката небрежност засягат 1 процент от горските площи.
За съжаление и тази година сезонът на горските пожари отново нанася огромни щети. Последният пример е над град Твърдица, където бяха унищожени над 500 дка борова гора.
Като цяло тенденцията е към слабо намаляване на щетите от пожари, но това е заради мерките които се вземат превантивно и бързото им спиране. Изградени са 10-ина кули за противопожарно наблюдение, проектират се още 13.По думите на инж. Дунчев бързата реакция при възникване на пожар е по-важна дори от техниката за гасене.
Другият „бич“ за българската гора е незаконната сеч, но тя засяга 0,1% от горските площи.
„Паленето на стърнища е забранено от закона и въпреки това се прави. Не трябва да допускаме и една искра да се насочи към гората. Трябва да алармираме на тел. 112 и при най-малкия опит за горене на стърнища.“
Той предположи, че тази дейност ще се ограничи рязко, ако собственик на изгоряла земеделска площ бъде лишен от европейска субсидия.
Горските пожари са много опасни за здравето на хората, което гасят, за животните и лишават мястото от важните екологични функции на дърветата за десетки години, допълни Александър Дунчев.
В момента в Министерството за земеделието "валят" заявления от собственици, които искат да променят статута на земите си от земеделски в горски, за да могат да ги опазят и да имат някакъв доход - като до 15-20% я ползват за дърводобив за десетилетие. Дунчев се изказа и в защита на горските служители, които правят всичко възможно, за да се противопоставят на "дървената мафия".
С инж. Дунчев разговаря Антония Каменичка.
Мобилно приложение „Защити гората“ за подаване на сигнали за незаконни дейности в горите създадоха природозащитници от Гората.бг , Изпълнителна агенция по горите и Природен . Целта му е да приобщи гражданското общество към каузата за опазването..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска,..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята"..