Сред прохладата на едно от най-красивите цветни места в центъра на столицата, Лили Големинова представя Университетската Ботаническа градина София и други теми, свързани повече или по-малко с нея.
Началото е с Мая Цанева и темата е 5 години Сдружение "Безопасни детски площадки", на които Радио София е медиен партньор:
"Преди 5 години се събрахме няколко майки и направихме групата, чак след година организирахме сдружението. След като няколко пъти ударих на камък в отношенията с Общината за оправяне на площадката, където играеше сина ми, много бързо се събрахме съмишленици. В един момент осъзнахме, че е добре да се възползваме от публичния ресурс, насочен към организации като нашата. Вече ни познават като "майките" и институциите не са равнодушни спрямо нас.
Участваме в създаване и поддържане на достъпна обществена среда за игра на децата. Ако ти не ги питаш какво искат да се случва около тях, те не са наясно впоследствие защо техния вот е важен. Искаме да овластим децата да бъдат активни. Детската площадка е тяхното мини-общество. Година и половина си стояхме вкъщи и трябва да преоткрием, че градът е наш. Университетската ботаническа градина е истински зелен рай."
"Всеки рожден ден е тематичен, много е важно да си знаем правата и да даваме на обществото това, от което имаме нужда. Една детска площадка е мини-модел на обществото. На такива места липсва достъпна информация за това как да живеем достатъчно осъзнато. Децата ни са "професионално изкривени" - изключително откровени са и ако видят неправилно паркирана кола, казват: "мамо, няма ли да му вдигнеш чистачката"
От страна на Университетската ботаническа градина, слушаме Снежка Каратотева, която представя сезонните програми за деца:
"Сезоните се различават по количеството работа. Сега започват да цъфтят декоративните треви. Зимата основната атракция са иглолистните. Организираме беседи за групи от 10-20 деца, разходки из градината. Отделно имаме програма "Ботаниците изследват". Днес сме предвидили ботаническа игра - децата да търсят определен вид цвете, да го нарисуват. Второто е "бабината градинка", където ще видим какво познават от ядливите растения и подправките. Третото е "чудото на семената" - на най-малките ще дадем семена, които веднъж засяти, да си ги отнесат вкъщи. От растителни съставки могат да правят и техни произведения на изкуството за подарък"
Кера Станева и Мирослав Радичев от "БГ Бъди активен" разказват за дейностите си около децата и рециклирането:
"Основани сме в 2011, промотираме физическата активност в координация с европейски организации. Единият от проектите ни е "местоправенето" - ако има занемарено място в градската среда, с нашето сдружения правим градинки в междублокови градинки. Идеята е да се запазват местата от гражданите. Играта за рециклиране е щафетна, децата трябва да изхвърлят правилно опаковките. В началото обясняваме защо е важно рециклирането, чрез забавление, децата трябва и като се върнат вкъщи да знаят защо е важно да се рециклира. Промяната е възможна - това е мотото ни и имаме над 20 града-партньори."
Кметът на Район "Слатина" Георги Илиев е на празника с децата си, но говори и за неподготвеността към капризите на природата:
В България общините са изключително важен играч, но в София засега желанието е само на думи. Намерили сме стотина пустеещи общински терени, но ми е тъжно, че не можем да направим нищо. За да е устойчива градината, трябва да е в близост до всеки. Като се заровиш в земята, се чувстваш по-добре. Една част от хората, които идват, го правят заради децата. Като цяло в София може да се произвежда чиста продукция, без химия. Градината изгражда общност на градско самосъзнание и това е ключов елемент."
Но освен чистата храна, нуждата от духовна също е обект на интереса нии. Искра Джанабетска от "Книговище.бг" за техните инициативи за деца:
"Сприятеляваме децата с книгите. Задължителната литература не винаги успява да ги спечели. Опитваме се да сме в помощ и на учителя. От три месеца представяме и новини на детски. Децата откликват на интересното. Представянето на нещата не трябва да е клиширано. Думите представят нов свят, позволяват пътуване в пространството и времето. Днес, на откритото пространство ще четем някои от новините и ще си играем по тях."
Финалът не може да е друг, освен обобщение за функцията на университетските ботанически градини с домакина ни, д-р Красимир Косев – директор от четвърт век на Университетските ботанически градини в София, Варна и Балчик:
"Това е институция. Съвременната ѝ функция е социалната ѝ дейност, на която сме свидетели днес. Доскоро градината бе сакрално научно място. Два декара от градината се превърнаха в калдъръм. Правенето на Ботаническа градина е изключително скъпо нещо. В 1987 се надигна вой и обявиха Оранжерията за Паметник на културата и това я спаси.
Имаме най-висок процент ендемични растения в Европа - това са единствените ни местообитания. Усилията ни са към социалната дейност, имаме подготвени модули по три европейски проекта. "Биг пикник" развиваше модели за запознаване на общности с осигуреност на храна и със забравени храни. Въздействаме върху сетивата на хората, в Балчик е първата за незрящи. Сериозен фронт на мислене и идеи. Историята и съвременното развитие ни дават уникалния елемент в ландшафтната архитектура, в Балчик три пъти в годината сменяме зацветяването.
Да се радваме на това, което природата ни е дала,и как да го пазим - ами да го пазим!"
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..