“Аз не съм сигурна, че реакцията, по отношение на диалектното, трябва да окачествим като раздразнение. Още повече от страна на носителите на едни регионални особености по отношение на техни сънародници от друг регион, с други особености.
По-скоро става дума за усещане, че определена особеност е силно диалектна, след като е различна, и то при диглосната конфронтация, т.е. когато се противопоставят не диалект - диалект, а диалект - книжовен език“, посочва проф. д-р Ана Кочева, ръководител на секция „Диалектология“ в Института за български език при БАН.
Съвременният книжовен език, по отношение на фонетиката, е с преобладаващи по-скоро западни черти. В книжовния език липсва мекостната корелация (меките съгласни, характерни за източните и югоизточните диалекти).
В книжовния език липсва редукция, т.е. промяната на широките гласни в тесни, когато са вън от ударение. Липсва също генерализираната винителна форма (глъвъта, рикъта - характерни за района на Велико Търново).
“Когато носителят на книжовния език, като улови подобни особености, веднага ги дефинира като силно диалектни. За мен много по-смущаващо е съдържанието на даден разговор или по-скоро липсата на съдържание в определен диалог, а не толкова фонетиката”, казва проф. Кочева.
В диалектоложките експедиции, които провеждат екипно през последните години и които проф. Кочева счита за най-крупното изследване на диалектите на цялата езикова територия през XXI век, тя е забелязала, че хората владеят и книжовната норма, и родния си диалект, и могат да превключват кода, когато се налага.
Чуйте още в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..
Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..
На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..
През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..