Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Иво Мечанов: Мястото на бъдещата детска болница е, където е предвидено в момента

Снимка: Мария Илиева
Нова детска болница може да има след 5-6 години, ако се започне от нулата с анализ на нуждите, архитектурен конкурс, изготвяне на нов проект и строителство. Това коментираха експерти на обществена дискусия на тема „Национална детска болница в България в контекста на добрите европейски и световни практики“.

На дискусията в Народното събрание се разбра, че е под въпрос дали болницата ще бъде в двора на Медицинската академия. Малко по-рано Министерството на здравеопазването даде указания на държавната здравна инвестиционна компания, която управлява проекта за детската болница, да започне прекратяване на съществуващия договор за строителство.

Спечелилият обществената поръчка изпълнител излезе с позиция пред медиите, в която се казва, че имат пълния капацитет да изпълнят договора си и да построят Националната детска болница за малко повече от 2 години.

В понеделник в ефира на БНР адвокат Никола Макавеев каза, че преди да се мисли за прекратяване на договора, може да се мисли за неговото изменение, така че да бъдат отстранени проблемите, заложени още в тръжната документация на обществената поръчка, за които строителят изобщо не може да бъде обвиняван.

Според арх. Иво Мечанов - координатор на проекта Национална детска болница в обединение “Детско здраве”, повечето изводи, които са направени в рамките на дискусията в Народното събрание, напълно съвпадат с вижданията и разбиранията на консорциума, който представлява.

“Най-важният извод от тази среща е, че мястото на бъдещата детска болница е мястото, което е предвидено в момента. Многократно се каза, че на практика няма друго място”, коментира той.

Относно коментарите и обсъждането на статута на съществуващата сграда на това място и на процедурите, които са в ход, арх. Мечанов има различно мнение.

“Има две основни позиции, които за нас са несъстоятелни. Първата е свързана с ПУП на Медицинския комплекс, където се намира съществуващата болница. През 2011 г. е приет нов ПУП за района. В същото време е коментирано евентуалното събаряне на сградата, но тази процедура никога не е била задвижвана от собственика в лицето на Министерство на здравеопазването. Сградата все още е там, съществува в кадастъра, присъства и в активите на министерството. Това, че не е нанесена в новия ПУП, който е направен през 2011 г., е фактическа грешка, която подлежи на корекция”, коментира той.

Той обаче не е съгласен с упреците за слабо подготвено задание. “Целият екип на Консорциум “Детско здраве” е наясно, че една болница е преди всичко функция, но не е само това. На срещата беше коментирано, че заданието на тази обществена поръчка, която сме спечелили, е само 40 страници, но ако добавим всички нормативи и изисквания, които има към такъв тип сгради, тези страници ще прехвърлят 1000, ако не и повече”, допълва той.       
Въпреки всичко арх. Мечанов е оптимист, че ще бъде реализирана тази кауза.

Арх. Мечанов е координатор на проекта за Националната детска болница. Името му се свързва с участие в знакови и специфични проекти като болница “Света Екатерина”, новия лъчетерапевтичен център на Онкологията в София и сгради на дипломатически мисии у нас.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48