Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) няма достатъчно средства, за да обезпечи и развива научните изследвания в страната. Това е сред причините за липсата на интерес от млади учени и докторанти за участие в конкурсите на фонда. Това констатира в годишния си доклад за дейността на ФНИ за 2020 г. комисия към Министерството на образованието и науката (МОН).
Финансирането на научни изследвания в България се осъществява от ФНИ като второстепенен разпоредител към МОН на конкурсен принцип в няколко научни направления. През 2020 г. общата сума за финансиране на проекти, провеждане на конкурсни процедури и оценка на резултатите от проектите е 26.4 млн. лв.
Според комисията тази сума е недостатъчна за финансиране на проекти по регулярните конкурси. Друг установен проблем е, че през годината кабинетът е отпускал допълнителни средства за нови конкурси на части, вместо те да са заложени в годишния бюджет на ФНИ. Това е довело до забавяне при процедурите и до провеждане на конкурсите в съкратени срокове.
Недофинансирани са били и част от проектните предложения. Малките суми, отпускани за отделните проекти, не са позволили закупуване на необходимата апаратура и осигуряване на достатъчно средства за възнаграждения на членовете на научния екип.
С около 3 млн. лв. по-малко е финансирането на конкурсите за научни изследвания през 2020 г. спрямо предходната година. За 2019 г. сумата е близо 30 млн. лв.
За втора поредна година комисията установява подобрена организация на работа във ФНИ. Сред позитивите е въвеждането на електронна система за подаване на проектни предложения. Всички конкурси за финансиране на научни изследвания и за двустранно сътрудничество са проведени чрез нея, а препоръката е тази система да бъде надградена.
Според комисията е наложително да се формулира ясно нова политика на ФНИ по управление на интелектуалната собственост, създадена с публично финансиране на научните организации и университетите. Препоръчва се още да се потърсят възможности за въвеждане на ключови показатели и съответни критерии за измерване на социално-икономическия ефект от реализирането на изследователската дейност в рамките на финансирани от ФНИ проекти.
Общата оценка на комисията за дейността на фонд „Научни изследвания“ през 2020 г. е положителна.
Столичният инспекторат продължава да затяга контрола по спазването на реда и чистотата в София, като отчита за първите шест месеца на 2025 година 48% ръст на извършените проверки и рекордно увеличение на съставените актове за административни нарушения (АУАН). Засилените проверки и увеличените санкции са резултат от последователната реформа на..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект..
Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Чамкория“ в центъра на София, на 17 юли се налага спиране на водоснабдяването от 09.00 до 19.00 ч. за клиентите на "Софийска вода“ на следните улици: - ул. "Чамкория“ – от ул. "Силистра“ до бул. "Ген. Данаил Николаев“ - бул. "Ген. Данаил Николаев“ – от ул. "Чамкория“ до ул...
Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на ТОЛ-управлението със системите на Пътна полиция. Техническо средство на Пътната агенция, разположено на път I-4 (София-Варна) в района на гр. Омуртаг, е заснело лек автомобил да се движи в посока към гр. Търговище, като през отворения..
Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столичната община от " BBB" на "BBB+" със стабилна перспектива. Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната, коментира зам.-кметът в..
Депутатите обсъждат промени в Закона за движение по пътищата и в Закона за пътищата. Измененията целят да принудят шофьорите да спазват ограниченията, да подобрят събираемостта от глоби, както и да намалят броя на ПТП, съобщава БГНЕС. Вече е ясно, че максималната скорост на магистралата няма да бъде намалена до 130 км/ч, и остава както е досега - 140..
В 18:30 ч. от Съдебната палата в София ще тръгне протестно шествие до площад "Народно събрание", организирано от инициативата "Правосъдие за всеки". Преди шествието ще има митинг срещу "избирателното правосъдие" и срещу това, че "цялата съдебна власт с изтекли мандати е в ръцете на задкулисието от ДПС и ГЕРБ" Да кажем ясно: "ДА на..