Преди 70 години, един кубински композитор - Енрике Хорин - създава първата ча-ча-ча. Оттогава и танцът, и музикалният стил, не престават да се радват на интерес по цял свят. В 2021имаме толкова различни музиканти, които записват в ритъма на ча-ча-ча - от Анжелик Киджо до Бебо Бест.
Не можем да говорим за ча-ча-ча, без да отбележим, че в началото на 60-те стилът влияе на ранните „Вeatles“ във времето, когато свирят в Хамбург и правят първите си записи - най-известната мексиканска песен “Besame mucho”, започва и завършва с ча-ча-бум. По това време, големи композитори като Лало Шифрин вкарват и фламенко ритми в ча-ча-ча. Боса новата става естествен съюзник на ча-ча-ча и обединени завладяват и Европа.
Песните от нарочния ни плейлист са на испански, португалски, сръбски, български, италиански и френски, а в Африка се приема едва ли не като нещо родно - може би, защото в основата ѝ има немалко афро ритми. Когато правим преглед на значимите постижения в ча-ча-ча, няма как да не отбележим от една страна, членовете на „Буена Виста сосиал клуб“ начело с Рубен Гонсалес и Омара Портуондо, която още в най младите си години пее ча ча ча на измислен език. Към тях трябва да добавим и Тито Пуенте и Селия Крус.
Най-добрите образци в джаз- стилистиката на ча-ча-ча са създадени от Бебо Валдес. Няма как да не отбележим и ча-ча-ча като вдъхновение и на Мисия за неин фадо албум, във Франция Серж Генсбур е един от първите, които вкарват ча-ча-ча в авторския шансон на 60-те, да не говорим за Катерина Валенте (Франция и Италия, а дори и ние, като деца в България се тананикахме нейната "Бонго ча ча ча", което се римуваше с "Лили Иванова с късата пола и топирана коса"). Ча-ча-ча свирят и радиооркестърът ни с диригент Милчо Левиев, септет София с Димитър Ганев, те дори правят записи за Балкантон на юго-звездата Нада Кнежевич, която пее ча-ча-ча: своята песен "Юлияна" и кавър на Роко Граната. Но ако се помни една хубава българска песен в ритъма на ча-ча-ча, въпреки че в текста става дума за шейк, това е Стефан Воронов и неговият "Урок по танц".
Много диджеи и продуценти на електро-джаз от края на 20-ти век до ден-днешен, предлагат стари песни с актуално ча-ча-ча преображение. Интересна е версията на Карл Зеро върху една от най-известните ча-ча-ча, "Rico vacilón". Имах щастието да бъда преводач тук в България преди около 40 години на автора Росендо Руис и си спомням, че самият Людмил Георгиев беше много учуден, когато пред него се изправи човекът, доста по-обемист от самия него и му каза "здравей, аз съм Росендо Руис и съм авторът на Рико Василон и за да бъде по-точен почна да го тананика : "vacilón qué rico vacilón cha cha cha qué rico cha cha cha." Той ми разказа как в Африка музикантите свирят ча-ча-ча дошла от Куба още през 50-те, а през 60-те, в страните, където няма много плочи след освобождението им от колониализма, Куба залива радиата им с плочи с ча-ча-ча. Така научих и за малийските музиканти, живяли в Куба след като отиват там заедно с Че след неуспешният му опит за износ на революция. В края на 60-те се връщат обратно и правят свои, афро-версии на кубинска ча-ча-ча.
Говорейки за актуалните версии на ча-ча-ча, които съм включил в поредния "Слънчев джаз+" на 20 август, началото е с любимата балада на Нини Росо "Il silenzio", но в ритъма на ча-ча-ча с Биг Бенд, а продължението е с последния албум на Анджелик Киджо, където химна "Независима Африка" се пее като ча-ча-ча, като изненадата е за накрая: Бебо Бест, превърнал "So what" на Майлс Дейвис в ча-ча-ча ремикс, "So SWAT".
Оперната прима Соня Йончева получи наградата на БНР "Музикант на годината". Тя беше избрана от слушателите в националната анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Йончева определи наградата като вдъхновение: "Да продължавам напред. Да се боря - не само за моята кариера, но и за..
Генералният директор на БНР Милен Митев връчва статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Сояна Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт". Соня Йончева е "Музикант на..
Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15 февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ. Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..
С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..
Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..