Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арбанаси

8
Арбанаси
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Арбанаси очарова не само с архитектура и история. Началото е с Отец Славчо Иванов – свещеник в храм Св. Николай – Велико Търново, който разказва за големия празник "Успение на Света Богородица":

"Тя винаги е сред хората, да ни помага, пример е за смирение и подражание, покровителка е на човешкия род. 
А храмът ни, построен от Майстор Колю Фичето, чества 185 години от основаването си. Да си спомним как е построен и поддържан. В църквата ни, подтикът е бил да се проповядва и да се преподава на български в училището към нея. Събираме средства за реставрацията му, има улягане на южната страна. Има и други храмове на Колю Фичето, които се нуждаят от ремонт."


Естествено, разговор за историята и настоящето на Арбанаси не може без участието на Тошко Кръстев – кметски наместник на селото:

"Името е било и Загорие, тогава са построени и три манастира. Разцветът му е през 17-18 век. След опожаряването му през 1798 никога не достига до тези висоти. В момента има 290 постоянно местоживеещи. 

Имаме 1200 легла, 25 хотела и 25 заведения. Музейните ни обекти са много посещавани. Близостта до Велико Търново е предимство. Името ни се чува и популяризира."

Кметският наместник разказва и за колекцията си от стари кантари, и за рецептата си за домашно ципуро, и за местните специалитети - "Арбанашка мозайка" и заек по ловджийски.

Доктор Теменуга Георгиева – завеждащ отдел в Регионален Исторически музей Велико Търново обръща вниманието ни към местните забележителности на града и околностите:

"По традиция Арбанаси празнува на Голяма Богородица. Поминъкът на селото е бил скотовъдство и търговия с добитък и суровини от животните. Също и бубарство и копринарство, с пазари във Влашко, Трансилвания и Централна Европа.

Арбанашката къща има специфична архитектура с албанско, цариградско и влашко влияние." 

Реставраторът Катя Буланова ни разказва повече за тях:

"Тук е имало гъсти гори от бряст, който е бил използван и в строителството. Около черквата са били най-богаташките, изцяло от камък. В по-късен етап, в 17 век, къщите стават по-широки, появяват се дървени чардаци. Прозорците са били с красиво ковани решетки. Спомням си капаците със страхотната им дърворезба. 

Имало е голямо училище с 12 прозореца на фасадата, още в 1774 г. Децата са учили български и гръцки, като за търговия. Училището е било светско. Културата на селото почива и на икономията на водата. Къщите са били от градски тип, във всяка е имало и баня. Помня и старата баня от 17 век, била съм 5-6 годишна."

Гинка Стефанова - председател на клуба на пенсионера и почетен гражданин на Велико Търново:

"Била съм и учител, и директор, затова съм награждавана. В деня на празника съм направила телешки гювеч. В гювеча слагам всичко, което имам в градината. Задължително и българска ракия - имаме и слива, и грозде."

Златина Димитрова – ПР на Музикален и драматичен театър "Константин Кисимов"

"Фестивалът "Сцена на вековете" е уникален. Екипът ни е щастлив - имахме премиера на "Травиата" с публика от България и чужбина. На 10 септември от 20 ч. е премиерата на оперетата ни "Българи от старо време". Ще има майсторски клас на примата Красимира Стоянова - имаме 20 участници, които тя е избрала. С 13 от тях, тя ще работи активно. Ще има техен концерт накрая."

В края на август започваме репетиции на "Службогонци" с музикалния състав, а драматичният - "На изток от рая".

Светла Йорданова – екскурзовод в Мултимедиен посетителски център „Царевград Търнов“ го представя пред нас:

"От отварянето ни през 2013 досега, са минали приблизително 369 хиляди души. Имаме засилен интерес на гости от чужбина. Разказваме за периода на Българското средновековие 12-14 век. Показваме обикновените и болярските жилища, акцент са царските инсигнии.

Представени са и 4 занаята - монетно сечене, грънчарство, строителство и правене на оръжия. 28 са скулптурните фигури, с разширяването ни, ще станат 40. Работим от 9:30 до 18:30 без понеделник."

Арбанаси ви чака!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41