Яна Данаилова обяснява подробности за имунната ни система и дава възможни отговори как да подсилим имунитета си преди есента и четвъртата Ковид вълна:
"Малките деца боледуват повече докато изградят имунитет, не е плашещо, ако 7-9 пъти годишно се разболяват - така изграждат имунитета си.
Ефективността на имунната ни система зависи от начина ни на живот, на хранене. Епигенетичните модификатори подобряват функцииите ѝ. Кои храни следва да изключим: високопреработените и тези с празни калории, наситените и транс мазнините. Захарта също понижава имунитета. Излишното тегло пречи на активността на имунния ни отговор. Недохранването, белтъчният недоимък, също водят до понижен имунитет.
Витамин Д е важен имуномодулатор. Горещото лято е причина много от нас да влязат в есента с по-ниски нива поради по-малка експозиция на слънце. Трябва да спим поне 8 часа на ден. Движението е също много важно - малката активност води до нисък имунитет. Хидратацията трябва да е с вода. Алкохолът има инхибиращо действие към имунния отговор, особено летните коктейли с много захар.
Полезно е поне 400 гр летни плодове и зеленчуци дневно - да ги консумираме с наслада. Салати, ядки, семена - също. Есента - тиква, дюля, мушмули, кореноплодни, заради бета-каротина. Да внимаваме с гроздето, но да не избягваме ежедневна доза чесън, заради протективната му и антимикробна функция. Куркума и канела също ежедневно помагат в детоксикацията. Джинджифилът е мощен имуномодулатор, препоръчва се и при бременни, подтиска позивите на гадене в първите 3 месеца.
Да обагряме менюто в цветовете на дъгата с много качествен протеин - риби, меса, варива, яйца."
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..