В София съществуват повече от 20 км изоставена жп инфраструктура, включително принадлежащи пространства, сгради и бивши гари. Те обаче могат да имат много по-пълноценен живот, да функционират в полза на града и жителите му.
В това са убедени архитекти и съмишленици, обединени в проекта „Зелена линия София”. Двама от експертите гостуваха в Радио София и обясниха какви идеи имат и предлагат за българската столица.
Примери за добри решения при изоставени пространства могат да се намерят в Париж, Ню Йорк, Тел Авив, Цюрих, Чунчон (Корея), Копенхаген, Вупертал, (Германия) и други, разказа арх. Светослав Александров - съосновател на „Зелена линия София“ (заедно с арх. Християна Василева). Във Вупертал например, където той учи, жп релсово трасе се е превърнало в линеен парк – 23 км, гари са се превърнали в театри, организират се спортни и други събития, има пространства за изложби.
„Стана една голяма сцена, активизира се културният и социалният живот“, отбеляза арх. Александров. Живеейки близо до Западния парк, той веднага си е представил, че нещо подобно може да се изгради и в София. След популяризиране на проекта са се появили добри отзиви и инициаторите се надяват на реализация.
Общият софийски зелен ринг, който може да стане екологичен, свързан, вело и пешеходен пояс в града, е 33 км, допълни ландшафтен арх. София Стоянова.
Рингът може да свързва хората, кварталите, зелената система, различни спортни, културни и образователни обекти.
Снимка: greenlinesofia.com
Специалистите са изчислили, че бъдещият ринг е добре да бъде широк 5 метра, за да може да има място и за велосипедисти, и за пешеходци. Където е възможно, ще има детски площадки, места за сядане, паркови разширения на ринга.
Проектът през юли т.г. вече е бил представен и дискутиран в район „Слатина“. Става дума за първата отсечка – от гара „Пионер“ до моста „Шипченски проход“.
„Хората не се притесняват, че така ще им бъдат отнети места за паркиране. Искат да се осъществи проекта, но го искат бързо, веднага. Искат да го пробват, да го ползват“, разказа ландш. арх. Стоянова.
По думите ѝ спънките се в процедурите между различните институции.
„В момента правим предпроектно проучване с колеги от „Софияплан“. То трябва да бъде одобрено от общинския съвет, а след това да се уредят терените, собственост на НКЖИ“, уточни арх. Александров.
Обществото ще спечели от този проект, но за реализирането му е нужна политическа воля. Ако това стане, ще има за какво да се гордеем пред цяла Европа, смятат архитектите инициатори на „Зелена линия София“.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с арх. Светослав Александров и ландш. арх. София Стоянова.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..