На фестивала за социално ангажирано изкуство „Граждански будилник 2021“ в Борисовата градина вчера бяха отличени най-добрите участници в едноименния конкурс в категориите „Илюстрация“, „Фотография“ и „Текст“. Тази година темата, по която авторите бяха предизвикани да творят, отново беше свързана с правото ни на сдружаване, правото на мирни събрания (протести) и свобода на словото, но този път - как изглежда упражняването на тези права в дигиталния свят.
„За мен е изключително интересно да наблюдавам през годините как постепенно моралните интуиции, естетическите предразположения кристализират в далеч по-ясни и вече не литературни формулировки“, образно отбеляза впечатленията си от сетивността към правата на младите автори поетът и преподавател Марин Бодаков, част от журито в категория „Текст“.
Победител е Йордан Връбчев с текста си, който разглежда мястото на интернет в нашия живот и как можем да опитомим „мрежата“, за да бъдем „създатели на собствените си права и свободи“.
По думите на Будаков хората все повече общуват чрез статуси, но трябва да се върнем към комуникация „очи в очи“ – така ще се върнем към нормалното и човечността, а те са свързани в голяма степен и със справедливостта и усещането ни за истина.
„Нуждата от сложна, доверчива близост е в основата на развитието не само на общността, но и на отделния човек. Именно в другия виждаме сянката си, той ни е огледало“, допълни Будаков.
За малко Тихомира Методиева-Тихич е оставила настрани фотокамерата и е със слушалките на Радио София
В категория „Фотография“ на конкурса за творбите си „Независимост“, „Градска хармония“, „За по-чисто бъдеще“, „Свободни игри“ и „Together we stand, divided we fall“ беше отличена Тихомира Методиева-Тихич.
„Впечатляват ме хора, които имат каузи. Собственото чувство за притежание не е най-важното. Хората с каузи, които раздават живота си, са много по-интересни и предпочитам тях да покажа чрез фотографията“, каза в студиото на Радио София Тихич.
С Марин Бодаков и Тихомира Методиева-Тихич разговаря Ива Дойчинова.
Как изглежда сдъвканата реалност в интернет и в социалните мрежи? Това може да изобрази само човек с добро въображение и талант. Точно това демонстрира младият автор Симеон Христов в конкурса „Граждански будилник 2021“ . „Има..
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в..
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“,..