Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Любомир Стефанов:

Възможността за съставяне на правителство клони към нула

Д-р Любомир Стефанов
Снимка: Личен архив

Държавният глава Румен Радев връчи третия проучвателен мандат на лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя няма ограничение в срока, в който ще предложи правителство, докато не излъчи министър-председател.

Тогава отново започва да тече 7-дневен срок, в който ще трябва да събере подкрепа или да върне мандата. Ако и този опит се провали, президентът ще разпусне 46-ия парламент и ще насрочи нови- трети поредни парламентарни избори.

Възможността за съставяне на правителство клони към нула, коментира Любомир Стефанов  - политолог и преподавател в Нов български университет.

“Не виждам как това ще се случи най-малкото, защото показва липса на прозорливост. Аргументите, които бяха изтъкнати в полза на това БСП да е получател на третия мандат, за мен са недалновидни и повърхностни”, казва той.

Според него БСП не може да предложи разрешение на политическата ситуация в момента. Според политолога обществото в момента е крайно недоверчиво към непознати за политическата сцена имена.

“Българските граждани, усвоявайки по-бавно отколкото ни се иска кода на парламентарната демокрация и “правилата на играта” на парламентарната демокрация, в един момент си дават сметка, че не е сериозно да се повери управлението на сектор, два, три, или на цялото управление на държавата в ръцете на хора, за които не знаеш нищо”, коментира Любомир Стефанов.

Чуйте целия разговор на Данаил Конов в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Движението по бул. "Ломско шосе" вече е пуснато

На 9 август 2025 г. започна ремонтът на участък от бул. "Ломско шосе". Заради тези дейности беше забранено движението по участък от булеварда – между ул. “107” до бензиностанция "ЕКО" при ул. "Васил Левски" (моста при жп линията в ж.к. “Обеля“). Движението обаче вече е пуснато - посочи репортерът на БНР - Радио София, Надежда Герова . “Намирам се на..

публикувано на 12.08.25 в 17:54

От Инициативата "Реките на София" търсят доброволци

Инициативата "Реките на София" кани всеки, който има желание да стане активен участник в трансформацията на Софийските реки, да се включи в подготовката на фестивала. Поредното шесто издание на фестивала ще се проведе в столицата от 25 август до 1 септември. Доброволците имат за задача да оказват съдействие с всичко - от подготовка на терен,..

публикувано на 12.08.25 в 16:48
Иво Емануилов

Гарантират ли новите правила на ЕС етичното използване на изкуствения интелект?

От 2 август 2025 г. в Европейския съюз влязоха в сила нови правила за разработване и използване на модели с изкуствен интелект с общо предназначение (ИИОП) – технологии, които стоят в основата на системи като ChatGPT, Gemini, Copilot и други генеративни AI решения.  “На първо място е добре да обясним какво всъщност се крие зад това..

публикувано на 12.08.25 в 16:28
Кирил Григоров - киберспециалист

Кирил Григоров: Огромни масиви от лични данни се завъртат в публичното пространство

Напоследък станаха много чести случаите, в които хора, които не са теглили приложението Телеграм се оказаха със създадени профили там, за които дори не подозират. Какво ново трябва да знаем за киберсигурността и кибер света?“Подобен тип фалшиви профили или кражба на профили се случва и в други приложения - Viber, WhatsApp и други. Основният..

публикувано на 12.08.25 в 15:21

Васил Терзиев: Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата

Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата, съобщава кметът Васил Терзиев. Повече зеленина се предвижда да има в „Младост 2“, „Обеля 2“ и по ключови булеварди в града.  Сред проектите, по които се работи в общината, има и по-нестандартни предложения, като „мобилна горичка“ в Северния парк и вертикална градина на..

публикувано на 12.08.25 в 13:43

В Националния археологически музей откриват втора изложба този месец

В разгара на този археологичен сезон, на 5 август в Националния археологически институт и музей към БАН се състоя откриването на изложбата "С една глава по-висока" , която бе представена от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински. В рамките на изложбата за първи път беше показана напълно реставрираната антична мраморна статуя в човешки ръст,..

публикувано на 12.08.25 в 13:20
Снимки: Столична библиотека

Бусовете на Столичната библиотека продължават да гостуват на софийски паркове

До първата неделя на септември продължава 11-ото издание на традиционната културно-образователна кампания на Столичната библиотека за насърчаване на четенето. Библиобусите на кампанията вече са достатъчно познати и чакани в софийските паркове. Креативният формат вече е утвърден и гражданите знаят какво да очакват. В турнето на „Зелени..

публикувано на 12.08.25 в 12:55