Празници на изкуствата „Аполония“ 2021 ще се проведат от 30 август до 6 септември. За втора поредна година те ще сa на откритите сцени в Созопол - в Амфитеатъра, Лятното кино, двора на Художествената галерия. Налага го пандемичната ситуация, за да бъдат спокойни и участниците, и зрителите. В програмата на 37-ото издание на фестивала отново е заложена печелившата комбинация от срещи с утвърдени артисти и проекти, както и представяне на новите лица на българското изкуство - без да се слагат жанрови граници. Повече - в интервюто на Яна Спиридонова с Маргарита Димитрова, изпълнителен директор и организатор на Аполония:
Моноспектаклите започват с прекрасните разкази "Свободно падащи истории" на Мария Касимова-Моасе. Театралните събития и филмите са представени в Лятното кино, като първият филм е "18% сиво" на Виктор Чучков.
Представяме и концерта "100 години Музикална академия" - джаз от студенти и преподавателят им Мишо Йосифов. В същата вечер, 31 е и концертът четири пиана в Амфитеатъра с Ангел Заберски, Живко Петров, Георги Черкин и Иван Янъков.
На 1 септември се открива майсторския клас с Георги Господинов, който на 5 ще представи премиерно книгата си "В пукнатините на канона". Вторият майсторски клас е на примата Александрина Пендачанска, чийто заключителен концерт ще е на 6 септември.
Почитаме напусналите ни Камен Чанев и Димо от "Пиф". Правим програмата с любов, уважение и инат. Фестивалът е една от емблемите на България."
:
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..