Първото издание на най-новото артистично събитие на българската сцена „Артмаратон на свободните духом” ще се проведе от 1 до 4 октомври в София.
Своеобразният празник на изкуствата е първата обществена инициатива на Свободен артистичен съюз (САС) – създадената през 2020 г. организация, обединяваща свободните духом хора на изкуството от всички гилдии – свободни и на щат. Този 4-дневен артмаратон има задачата и амбицията да представи интересна и представителна за българското съвременно изкуство програма от театрални представления, прожекции, джаз, поп и рок концерти, литературни четения и уъркшопове.
Артмаратонът ще се проведе в залите на столичното арт пространство „Théatro” и ще предостави на публиката възможността да се запознае отблизо с работата и идеите на различни известни, алтернативни и провокативни, но най-вече свободни духом български артисти от всички области на изкуството.
Богатата програма е съставена от Искра Ангелова и Боряна Пунчева (филмовата).
Ще има детски работилници, около 20 документални, както и нови български игрални филми – сред които са „Страх” на Ивайло Христов, „Голата истина за група Жигули” на Виктор Божинов, „Уроци по немски“ на Павел Веснаков, „Котка в стената“ на Весела Казакова и Мина Милева, обясни пред Радио София актрисата Искра Ангелова.
Вечерите са посветени на театъра.
На 2 октомври ще бъде представен проекта на продуцента Игор Марковски „Пеещи артисти“ с участието на Стефания Колева, Филип Аврамов, Биляна Петринска, Симеон Владов.
Предвидени са и два джаз концерта с Васил Спасов и на Любо Денев трио с Петър Момчев, Атанас Попов и Весела Морова.
Група „Атлас“ ще отбележат с концерт 35 години на музикалната сцена.
Чуйте още от разговора на Катя Василева с Искра Ангелова.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...