Третият сезон на „Литературните маршрути“ на Фондация „Прочети София“ вече започна.
Тази вечер от 18:30 зад Националната художествена галерия - Двореца, започва маршрут, озаглавен „За Сирак Скитник и безсмислието на живот без храм“.
„Ще видим част от различните лица на Сирак Скитник – на поет, художник и критик, ще научим повече за работата му в театъра или за времето, когато става първи директор на Радио "София", както се е наричало днешното Българско национално радио, разказа историкът и изкуствовед Пламен В. Петров, който ще е автор и водещ по маршрута.
„Сирак Скитник е моя изследователска тема от 2013 година, когато заедно с екипа на Софийската градска художествена галерия и галерията в Казанлък подехме инициативата да се организира голяма ретроспективна изложба, посветена на неговото творчество“, разказа пред Радио София Пламен Петров.
Изложбата е осъществена и с подкрепата на БНР, дори е издадена монография, намерено е и гробното място.
Пламен Петров
„След 9 септември 1944 г. Сирак Скитник е обявен за формалист, личността му е маргинализирана. А той като че ли няма нещо, за което да е подсказвал и писал – за художници, за литературни и театрални процеси. Скитник е не само художник, театрал, критик и писател, той е и меценат, той е радиочовек“, разказа Петров.
В днешния литературен маршрут организаторите и водещият ще се опитат да се докоснат до цялата палитра от занимания на Сирак Скитник.
Ще се тръгне от сградата на Държавната спестовна каса на ул. „Московска“ 19, където се е помещавало Българското национално радио и където Сирак Скитник дава последното си интервю. Ще стане дума за работата му в театъра, за критиката и за рисуването, за първото куклено представление в страната (1924 г.).
Ще се мине и през ул. „Борова гора“, където е бил домът на художника, в който е написал едни от най-важните си текстове и е нарисувал едни от най-хубавите си картини. Финалът е през старата сграда на БНР.
Чуйте повече за маршрута и за Сирак Скитник от разговора на Гергана Пейкова с Пламен Петров.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..