Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителен футболен турнир за дами любителки ще се проведе в кв."Слатина"

Симона Караиванова и Емилия Николова, в студиото с Боян Бочев
Снимка: Радио София

Представяме ви едно събитие, което се надяваме да грабне вниманието ви. Благотворителен футболен турнир за дами любителки в подкрепа на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ ще се проведе на 2 октомври в София, на терените на “Грийспорт клуб”, в квартал Слатина. Мястото се намира точно до Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков”.

Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ /СДОХЗ/ е организация, създадена от родители на деца с онкохематологични заболявания, техни близки и съмишленици, преди десет години.

Тяхната основна цел е подобряване на условията за лечение и рехабилитация на децата с онкохематологични заболявания.

Симона Караиванова от сдружението, обясни колко е тежък живота на децата, които се разболяват внезапно, а трябва да се лекуват продължително, като в този период на лечение детето се намира в социална изолация.

“Те губят всичко. Губят външния си вид, приятелчетата си, губят средата си”, посочи тя.След проведеното лечение, детето трябва да се върне там, където са приятелите му, в същата социална среда. Това се случва за година и половина или две, и се налага то да компенсира този социален опит, който те са натрупали.

“Много често тези деца са аутсайдери, усещат се различни. И именно там е нашата мисия, в момента на подкрепа”, разкри Караиванова.  
Тя посочи още,че да се дава гласност и да се говори за това е много важно: “Защото обществото трябва  да знае, че тези деца съществуват”, каза още тя. Добрата новина в световен план е, че 70 -80% от децата имат шанс да бъдат излекувани.

В съботния ден на 2 октомври всеки желаещ да погледа на живо дамски аматьорски футбол и едновременно с това да помогне за провеждането на летни лагери за малчуганите от сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ може да го направи на игрищата на спортен комплекс „Грийнспорт” в столичния квартал Слатина.
 Въпреки пандемията, интересът към футболния турнир расте с всяка изминала година, като през 2021-ва спортното събитие за първи път се провежда два пъти в рамките на една година.

Повече информация за спортното събитие от Емилия Николова от фенклуба на “Арсенал” в България:
“В това второ издание на турнира за 2021 г. – и  пето от 2018 г. насам – ще вземат участие 8 отбора. 

Това са дамските формации на ASCB Ladies, които са и част от самия фен клуб и се включват в редица други благотворителни инициативи, „Скрити лимонки“, известни с подкрепата на различни благотворителни каузи, сред които и тяхната #книгизаусмивки, както и тимът на „Торнадо“, които също са благодетели на разнообразни благотворителни събития чрез тяхната инициатива „Футбол с кауза“.

 Към тях се присъединяват още отборите на „PwC България”, „EnJoy”, барманките от Бар “Безкрай “и още два новосформирани тима, сред които дебютантите в състезанието – „Лъвиците на Лео“.

Освен дамски футбол, посетителите на събитието ще имат възможността да разгледат и да закупят по желание нещо от организираните на място благотворителни базари, за ръчно изработени от самите деца, представители  на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“  - бижута, авторски рисунки и други хендмейд декорации, както и книги,  като част от инициативата „Книги за усмивки“ на отбора на „Скрити лимонки“.

 Ще има и кутия за дарения”,  разказа тя. И посочи още, че събитието ще се случи в събота, 2-ри октомври, от 10 – 14:30ч. В квартал “Слатина” на игрищата на спортен комплекс „Грийнспорт”. 

Ще бъде на открито, в съответствие със всички противоепидемични мерки. Чуйте повече в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35