От векове меценатството е било роля на монарсите, църквата и феодалите. Днес държавата изпълнява техните роли. Тъй като в България няма Закон за меценатството, няма нищо лошо артистите да разчитат държавата да запази хилядолетната традиция в изкуството от началото на християнството, отбеляза композиторът Румен Бояджиев-син. Това може да стане като се поддържат културните институти. Всеки творец има право да упражнява професията си и да бъде стимулиран от държавата за неговата дейност.
Не е непосилно да се отделят 2% от държавния бюджет за култура, убедена е актрисата Искра Ангелова.И обясни:
„Артистите на свободния пазар бяха оставени година и половина без сцена и подкрепа. Непрозрачността при разпределяне на средствата от Министерството на културата във връзка с пандемията беше фактор, който подтикна артистите да създадат Свободния артистичен съюз (САС).“
Когато става дума за голямо, скъпо, истинско изкуство, правилата на пазара не трябва да властват, акцентираоще Искра Ангелова. И насочи вниманието ни към програмата на „Артмаратон на свободните духом”, който се провежда от днес до 4 октомври.
Творците са индивидуалисти и имат свой поглед и за изкуството си, и за начина на живот. Трудно е да се обединим, правим опити, учим се от грешките си, започваме да правим компромиси с егото си в името на това, да постигнем нещо общо, допълни Румен Бояджиев-син. Според него е нужно време, за да може гилдията да разбере добрите намерения и каузата на САС и да се сплоти.
„Творците мога да направят живота по-сладък, по-добър, по-справедлив, по-честен“, убеден е композиторът.
С Искра Ангелова и Румен Бояджиев-син разговаря Ива Дойчинова.
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..