Граждански комитет, учреден още през 1910 г. по идея на съществуващия Студентски клуб, е поставил целта и задачата да бъде изградена сграда за събитията, дейностите и нуждите на студентската общност.
Войните обаче забавят осъществяването на идеята.
Чак през 1931 г. е първата копка на днешния площад „Народно събрание“, а сградата е завършена две години по-късно.
Архитекти са известните модернисти Станчо Белковски и Иван Данчов.
Дори е известно, че през 1929 г. арх. Белковски посещава Германия, където проучва местния опит в изграждането на подобни домове.
Добре се съчетава със съседната жилищна кооперация от средата на 30-те години, построена в същия стил и същевременно контрастира с ъгловата, изпълнена в стил сецесион.
От края на 30-те години носи името на българския престолонаследник – Студентски дом „Княз Симеон Търновски“ .
Между 1944 и 1952 г. в сградата на пл. „Народно събрание“ №10 последователно са настанени Щабът на съветската армия и Народния театър на армията.
През 1991 г. с Постановление на Министерския съвет се предоставя безвъзмездно Студентският дом в София на Министерството на образованието и науката за стопанисване и управление за задоволяване на социалните и културните потребности на студентите.
От 1996 г. Националният студентски дом (НСД) е архитектурен паметник на културата.
Снимка: studenthouse.bg
След пожар на голямата сцена в Студентския дом сградата става само място, където има офиси, но пространството не се използва за културни събития, разказа в студиото на Радио София Християн Даскалов, който в момента е директорът на НСД.„Малко по малко от 2018 г. започнахме да възстановяваме залите. Работата не е спирала и до днес“, отбеляза Даскалов.
В момента се обособява читалня, ще се прави и звукозаписно студио, допълни перкусионистът Петър Йорданов-Бъни (съосновател на група „Оратница“), който е сред доброволците, които трансформират и облагородяват помещенията в Дома.
Работи се по цялостен архитектурен проект за реконструкция на сградата и за интериорния дизайн на пространствата.
Но ще са нужни 3 млн. лева за реализацията.
Към Дома функционират най-различни състави – артисти, танцьори, музиканти, академичен хор. Но съществува и възможност да се наеме помещение за събития от независими артисти. НСД няма персонал и всяко дарение е добре дошло за поддържане и развиване на пространствата, каза още Даскалов.
Директорът си пожелава да възстанови традицията на младежкия конкурс за забавна песен, в който навремето са се изявявали много от известните днес музиканти.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...