Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво пречи в България да се извършват повече трансплантации

Снимка: ВМА

Историята на Георги Пеев, герой във филма на Стефан Командарев „Живот за Живота“, е доказателство, че на всеки може да се случи да се нуждае от трансплантация и дори да я дочака.

Георги Пеев живее и работи в Хасково и има два трансплантирани органа. Бъбреците му се увреждат след вирусно заболяване, а докато правят изследвания за трансплантация (с донор неговата майка), лекарите установяват, че и сърцето е пострадало.

Въпреки малкия шанс, съдбата му се усмихва. По-малко от година след включването му в листата на чакащи за трансплантация, донорска ситуация във Варна му дава сърце.

В една донорска ситуация участват над 100 души - лекари и немедицински персонал, отбеляза пред Радио София Пеев:

„Нормативно вече няма пречки за извършване на повече трансплантации. Но координаторите в донорските центрове очевидно не работят така, както би трябвало.“

Според Георги Пеев и държавата, и инстанции и хора носят отговорност за незавидното положение у нас, трябва повече да се говори в обществото. Водещите в това отношение Италия и Хърватия отдавна за провели нужния обществен дебат.

В бюджета на Министерството на здравеопазването за 2021 г. е заложено да бъдат извършени 100 трансплантации, за 2022-ра- 180, а за 2023-та – до 250.

„Правим бюджет, пишем числа в документите, но реално не се случва целта. Хората се сменят, но нищо не се променя по отношение на вършене на работа“, коментира Георги Пеев.

Броят на трансплантациите е в права пропорционалност от броя на донорските ситуации, коментира д-р Георги Христов, директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“:

Най-важният етап е идентификацията на потенциални донори в лечебните заведения. А това не е достатъчно развито в донорските центрове.“

По думите му въпреки декларацията от ръководствата за съдействие, в големи болници като „Пирогов“, ВМА и „Александровска“ почти не се стига до донорска ситуация – „поради липса на воля“.

  • На 9 октомври (събота) отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Денят е възможност да почетем донорите и техните семейства, както и да благодарим на специалистите по трансплантация.

Целта е да бъде привлечено вниманието на гражданското общество, медицинската общност и политиците от цяла Европа към значението на донорството и трансплантацията.

Солидарно и в координация със Съвета на Европа и тази година в България ще бъдат проведени редица тематични събития (от 4 до 16 октомври)

  • Към момента 1010 български граждани живеят с надеждата да получат орган, който да им позволи да водят нормален живот. Чакащи за присаждане на бъбрек са 893 души. От трансплантация на черен дроб се нуждаят 41 български граждани, от сърце – 44 души. Белодробна трансплантация очакват 22 наши сънародници.
  • От началото на тази година до момента в България са реализирани 11 донорски ситуации след настъпила мозъчна смърт. Успешно извършени са 43 трансплантации. За сравнение – за цялата 2020-а донорските ситуации след установена мозъчна смърт са 4.
  • През 2020 г. в Европа средно на ден в очакване на трансплантация са умирали 21 пациенти.
  • Според действащото в България законодателство всеки човек би могъл да бъде донор на органи след настъпването на категорично доказана мозъчна смърт, освен ако приживе писмено не е декларирал отказ. След края на жизнения път най-близките роднини трябва да дадат съгласие за донорство.
  • Тази година мотото на Европейския ден на органното донорство и трансплантацията е „Просто кажи „Да!“.
  • Един донор може да спаси 8 човешки живота чрез донорство на органи и да подобри живота на до 100 души чрез донорство на тъкани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Преводачът на изданието Гриша Атанасов

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..

публикувано на 17.02.25 в 12:52

Заради снега спряха трите автобуса, които обслужват Витоша

На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..

публикувано на 17.02.25 в 12:33

Националният етнографски музей започва образователна програма за първомартенската обредност

Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..

публикувано на 17.02.25 в 11:53

Едуард Хаджолян обучава екипи от залата до планинските върхове

Едуард Хаджолян е фасилитатор, обучител, планински водач, авиоинженер и специалист по лидерство и управление на екипи и треньор по Емоционална Интелигентност.  "Моето професионално пътешествие ме е отведе както в офиси на международни корпорации, така и по върховете на планините. Личното ми търсене и работата ми в групи ме отведе до социалната..

публикувано на 17.02.25 в 11:07

Net Zero подлез за по-добра градска среда

Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..

публикувано на 17.02.25 в 10:36