Един по-романтичен поглед, с акцент върху уюта и топлината която носят обикновените неща – за горещите нощи върху покрива на нейния дом, където е мечтала и усещала първите трепети на любовта, за аромата на топъл хумус и семейните закуски, както и какво я е вдъхновило да напише „За моята майка Сирия“.
Даян е посещавала Сирия като дете, по време на летните почивки. Дори уточни,че още преди да се роди, когато е била в корема на майка си, се е случило първото й пътуване до Сирия, а след това семейството традиционно е прекарвало летата в Сирия.
„Беше много интересно, като два различни свята – семейството ми тук от страна на майка ми и в Сирия, това на баща ми, бяха наистина като два различни свята.Сред много роднини и много различна атмосфера и различен живот, за мен започна едно приказно детство, през тези години, през които пътувахме с моето семейство“, разказва писателката.
Ако трябва да опишеш аромата и вкуса на Сирия, какви ще са те?
„Бих описала ароматът на горещината, макар че тя няма точен аромат. Моите спомени за Сирия са летни, горещината на парещото слънце, бих я свързала и с по-пикантни храни и със мириса на хубаво арабско кафе.“
Даян Шаер разказа още, че Сирия преди войната е била едно много спокойно място за живеене, до такава степен, че дори не са заключвали портата, когато са си лягали вечер.
Тя изрази своя оптимизъм, че макар и да е променено лицето на Сирия, дори ив тези толкова трудни дни за държавата, народът не се отказва и продължава да се бори да върне нейната красота. „Хората строят наново точно такива места и забележителности които са загубили, за да може да не се заличи нейния дух“, посочи още писателката.
Чуйте цялото интервю на Елмира Джома с Даян Шаер, за да разберете за прекрасните трепети и безгрижни дни, които е изживяла тя в онези мирни години как е създала проекта "Моята майка Сирия".
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..