Никола Колев и неговите паралелни светове в залите на Регионалния исторически музей - София:
„В живота има хора със способности, които са дадености. Съдбата ми е позволила да бъда част от тях и мога да се пренасям в светове, в които не всеки може. Тези светове наричам „паралелни“. Изключително красиви са, приличат на нашия, но не са.
Мога да се пренасям в тях и съм изключително впечатлен. Опитвам се с това, което правя, да го пренеса в нашия свят, който наричаме „реален“. Човек не знае кой е реалния. Оттам идват тези закачки с митологията в изложбата ми. Често ме питат къде съм виждал тези неща. Виждал съм ги.
Но и след 40 г. работа нямам все още техническите умения да покажа точно онова, което срещам. Един ден да мога да споделя поне една малка частица от това, което виждам, да мога да я споделя с хората тук.
Наистина е божествено. Една от любимите ми теми като скулптор са шаховете. Някъде към 1988 бях създал първия си шах. Митологичният шах е изключително нестандартен. Наситен е с митологични същества. Живеем върху земята на траките, наследила много красота. Намирам любимите си места. Един добър творец е и изящен лъжец, намирам благородна лъжата да убедим хората, че тези същества ги има. Грифони, еднорози. Имаме и женски кентавър – провокация е.
На по-малките шахове, метър на метър, им казвам „киндер сюрприз“. В тоталитарните времена, когато започнах да ги правя, това бе протест срещу гротеската.
Финалът е като спрат да те слушат ръцете и спреш да дишаш. Събрани са 40 години работа. Вече боравя с по-големи формати, екстериорни, те са на постери. Предстои да дам малко отдих на тялото си, трябва да го реновирам. Може би ще посегна към по-нетрадиционни материали, по-различен метал, но още не съм го решил, те трябва да ми дадат по-друга свобода на изказа.“
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..