В деня на 110-годишнина от рождението на актьора Петър Василев ни гостува Румяна Василева, негова дъщеря:
„Беше скромен човек, нямаше желание да преподава, въпреки, че бе канен във ВИТИЗ. Нямаше самочувствието, защото самият той не бе завършил театрална академия.
Сега всички актьори си спомнят колегиалното, топло отношение на моя баща. Беше в състояние да влезе във вените на всеки кандидат-студент, много идваха при него. Никога не е взел една стотинка от тях.
Много се е борил да влезе в театъра. Започва в самодейния колектив „Железник“ в Стара Загора и като научава за създадената от Боян Дановски „Народна сцена“ тръгва за София. Но тя е разтурена, записва се при Адриана Будевска и една година се обучава при нея. Роза Попова продължава обучението и забелязва зрънцето талант в него и му казва, че вече не е за самодейна трупа. Свързва го със Стефан Киров, директор на Пловдивския театър, когото търси в Хисаря, тръгвайки пеш от София. Не го открива и така стига до Лъджене, изправя се пред него и му казва, че е момчето, пратено му от Роза Попова.
Баща ми се опитва да каже, че е стигнал дотам с влак през Батак, Стефан Киров разбира лъжата и го представя на трупата. Казва им да наблюдават момчето – „вижте, какво значи любов към театъра“ – това е неповторимата му одисея.
Става първоначално актьор във Варненския театър. Негов приятел, който го е гледал, се застъпва пред Стоян Бъчваров, който му дава роли и той му е школата. „Той е ярка индивидуалност“ – казва Бъчваров за него пред Лилиев.
Може би е от малкото актьори, които не са отказали нито една роля по съвет на учителя си, Стоян Бъчваров. „Като бяхме студенти, седяхме зад кулисите и те гледахме, Бай Петре“ – са казвали за него много актьори.
Всичко, което съм научила в живота, го знам от него. Много държеше да израсна културен човек с отношение към изкуството, искаше да уча езици, да свиря на пиано. Спазваше границата между родителската обич и доброто възпитание.
Покрай него съм се срещала с невероятни хора в детските и юношеските ми години. Имала съм невероятно детство и юношество. Баща ми имаше огромен афинитет към литературата и най-вече към поезията. Цял живот купуваше художествена литература и специализирана, за театър, опера. Не помня един ден без да се е прибирал без нова книга.
Дали ще има други като него ли? Талантливите хора никога няма да свършат!“
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..