Готова е новата Програма за София за периода 2021-2027 година, изготвена от ОП „Софияплан“. Специализираното звено има за задача да прави проучвания, да анализира тенденциите, да прогнозира нуждите и да предлага политики с всякакви аспекти от живота на столицата, обясни Любомир Георгиев от дружеството.
На 14 октомври програмата ще бъде представена пред широката публика, а идеи, становища и предложения се приемат през целия октомври.
В 30-членния екип на „Софияплан“ работят ландшафтни архитекти, урбанисти, социолози, транспортни инженери, програмисти и други експерти.
Георгиев посочи, че е анализиран всеки квартал на Столичната община и анализът е показал къде има най-остра нужда от намеса – било по отношение на образование, от гледна точка на зелена система или канализация, например, транспортна достъпност.
Липсата на добра веломрежа се дължи не толкова на липсата на пари – тази инфраструктура не е скъпа, има и достатъчно пространство за такива алеи, а заради страх от страна на политиците да предприемат действия, подчерта Георгиев.
„Въпрос на желание и на приоритети, никакви други пречки няма. В нашата община (б.ред.-Столичната) не се действа системно и последователно, а хаотично. Ние предлагаме обмислени интегрирани решения, но нашите препоръки не се вземат предвид.“
Според Любомир Георгиев задължително трябва да се работи по липсващата или остарялата канализация на града, зелената система, социалните неравенства (северозападът е по-беден, югоизтокът е по-богат на територията на цялата община), културата – има над 100 читалища.
В Програмата за София за следващите 7 години са посочени областите за развитие и къде точно да се случва то. Финансирането може да е по линия на фондове от Европейския съюз, общинския бюджет, както и от частни бизнес структури.
Припомняме, че бившият директор на „Софияплан“, както и негови колеги ще напуснат дружеството в знак на несъгласие с политиката, водена от Столичната община, но ще продължат да се занимават с анализ на градските процеси и тенденции.
Чуйте разговора с Любомир Георгиев.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..