Готова е новата Програма за София за периода 2021-2027 година, изготвена от ОП „Софияплан“. Специализираното звено има за задача да прави проучвания, да анализира тенденциите, да прогнозира нуждите и да предлага политики с всякакви аспекти от живота на столицата, обясни Любомир Георгиев от дружеството.
На 14 октомври програмата ще бъде представена пред широката публика, а идеи, становища и предложения се приемат през целия октомври.
В 30-членния екип на „Софияплан“ работят ландшафтни архитекти, урбанисти, социолози, транспортни инженери, програмисти и други експерти.
Георгиев посочи, че е анализиран всеки квартал на Столичната община и анализът е показал къде има най-остра нужда от намеса – било по отношение на образование, от гледна точка на зелена система или канализация, например, транспортна достъпност.
Липсата на добра веломрежа се дължи не толкова на липсата на пари – тази инфраструктура не е скъпа, има и достатъчно пространство за такива алеи, а заради страх от страна на политиците да предприемат действия, подчерта Георгиев.
„Въпрос на желание и на приоритети, никакви други пречки няма. В нашата община (б.ред.-Столичната) не се действа системно и последователно, а хаотично. Ние предлагаме обмислени интегрирани решения, но нашите препоръки не се вземат предвид.“
Според Любомир Георгиев задължително трябва да се работи по липсващата или остарялата канализация на града, зелената система, социалните неравенства (северозападът е по-беден, югоизтокът е по-богат на територията на цялата община), културата – има над 100 читалища.
В Програмата за София за следващите 7 години са посочени областите за развитие и къде точно да се случва то. Финансирането може да е по линия на фондове от Европейския съюз, общинския бюджет, както и от частни бизнес структури.
Припомняме, че бившият директор на „Софияплан“, както и негови колеги ще напуснат дружеството в знак на несъгласие с политиката, водена от Столичната община, но ще продължат да се занимават с анализ на градските процеси и тенденции.
Чуйте разговора с Любомир Георгиев.
Ще бъде слънчево, със слаб и умерен източен вятър. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 10° и 12°. Температурата на морската вода е 17°. В планините ще..
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..