Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Панчугов: Панов и Герджиков засега са образи за сблъскване на имидж

Време е да научим позициите им по обществени теми извън техните професии, смята политологът

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Някои от кандидатите за президент са издигнати за да насочат вниманието и подпомогнат партията си в парламентарните избори (Волен Сидеров, Валери Симеонов). Други са образи за сблъскване на имидж (Лозан Панов и Анастас Герджиков) – те не говорят по обществените теми, до този момент нямат история с отстояване на тези.

Това коментира пред Радио София политологът Христо Панчугов.

По думите му още не знаем какво биха казали Панов и Герджиков, например за Европейския съюз – на фона на решението на Конституционния съд в Полша, изхода от Covid пандемията, икономическата криза, за плана за устойчивост и развитие.

Много по-важно е становищата по тези теми за станат персонификация на алтернативен модел за правене на политика, отколкото просто да се сблъскат фигурите на Герджиков или Панов с тази на Румен Радев.

Според Панчугов от „Демократична България“ като че забравиха за президентските избори тази година и по едно време влязоха в играта на Румен Радев за втори мандат.

„Това е откровено инфантилно политическо поведение, което няма своето обяснение.“

На този фон Лозан Панов няма достатъчно време, за да разшири подкрепата си . Затова той е по-малко вероятен участник на втори тур, смята политологът.

Сред големите въпроси е дали част от избирателите на „Демократична България“ биха намерили мотивация в себе си да подкрепят кандидат на ГЕРБ.

Формации като „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“ подкрепят Радев, но те така или иначе са декларирали желание за промяна, която уж настоящият президент се опитва да отстоява през последните месеци.

Такава подкрепа вероятно няма да даде нищо на Радев и няма да отнеме нищо на формациите.

Според Панчугов идеологиите в България са повърхностни. Ориентацията ляво-дясно не се базира на ценности. Част от причините за несъставяне на управление в последните два парламента са в това, че пространството се измерва през гласове, а не с ценности и вярвания.

Наред с очакваната по-висока активност на електората, изборите (2 в 1) на 14 ноември пораждат и друг въпрос – до каква степен президентските избори няма да станат заложник на разделението между политическите партии и на изключително ожесточената кампания, която вероятно ще се случи около тази парламентарните.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45