Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В книгата „Смущения в човешкото мислене“

Учени съветват да намалим случайните фактори при вземането на важни решения

Снимка: Архив

Лекарите по-лесно предписват антибиотици следобед, отколкото сутрин. Съдиите се влияят в работата си от това, дали техният любим отбор е победил в последния мач, дали детето им е имало рожден ден и дори от времето – дали е слънчево или дъждовно.

Всичко това показва как различни фактори въздействат на човешкото поведение. А това като тема са си поставили авторите Даниъл Канеман, Оливие Сибони и Кас Р. Сънстейн, написвайки книгата „Смущения в човешкото мислене“.

Преводът е дело на доц. Росен Люцканов, преподавател в Нов български университет.

По думите му авторите са възможно най-големите учени по тази тема.

Ако си представим истината като мишена, има системни и случайни грешки, които отклоняват пушката ни. Повечето психолози изследват системните грешки. Но именно причините за случайните отклонения са предмет на тази книга, обясни доц. Люцканов. И допълни, че не бива да омаловажаваме ефекта и последиците на тези грешки в мисленето и поведението, дори и да ги възприемаме като случайни.

„Когато използваме формално правило, което не е засегнато от случайни отклонения, тогава на преден план излизат другите грешки, обусловени от отклоненията, пристрастията и предразсъдъците. И стават опасни“, посочи преводачът.

Книгата предлага работещ и ефективен алгоритъм, наречен „Протокол на опосредстваните оценки“. В него намират място както формалните правила, така и нашата интуиция.

Съветите на авторите са при важен въпрос да вземаме решение като се стремим максимално да намалим случайните отклонения. Техните последствия могат да се отразят не само лично на нас или институцията, в която работим, но и на обществото.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Люцканов.


Кои са авторите
  • Даниъл Канеман е заслужил професор по психология и публична администрация в Университета в Принстън и носител на Нобеловата награда за икономика за 2002 г., както и на Президентски медал на свободата за 2013 г. Канеман е член на Американската академия на изкуствата и науките и на Националната академия на науките, на Американската психологическа асоциация, на Обществото по експериментална психология, както и на Обществото по иконометрия. Носител е на голям брой награди. Автор е на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Мисленето“.

  • Оливие Сибони е професор по стратегически изследвания във Висшето бизнес училище в Париж и гост професор в бизнес училището „Саид“ към Университета в Оксфорд. Прекарал е 25 години в клоновете на „Маккинси и компания“ в Париж и Ню Йорк, където е бил старши партньор. Изследванията на Сибони, посветени на подобряването на качеството на стратегическите решения, са отразени в много публикации. Автор е на „На път сте да допуснете голяма грешка“.

  • Кас Р. Сънстейн е американски учен, юрист, специалист и в сферата на икономиката на правото и поведението. Над 25 години преподава в Юридическия факултет на университета в Чикаго.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00