Паметникът на Цар Самуил – идея и реализация, разказана от автора му Александър Хайтов:
"Изискването беше да му е реалистична статуята. Така и подходих, по всички закони на пластиката. Разбирам от това, което правя, не съм паднал от небето.
Възстановката по черепа е приблизителна. С предварителното проучването, отидоха 6 месеца. Сроковете бяха нечовешки, парите бяха никакви. Човек, който си знае работата, не се бърка.
В момента никой не лее цялостна фигура, сегментите се леят на парче, в коруби от около метър. Очите не бяха по задание, но авторските хрумвания са художествена правда, огънят в очите е и метафора по Талев. Навремето в гръцките скулптури е имало очи от камък, които са хвърляли отблясъци.
Тук сме толкова изостанали, в София какъв цар има? Няма! По Тошово време имаше план за монументални паметници. На Редута имаше определено място за паметник на Симеон. Предложих на общината проект и финансиране на паметник на Княз Борис - Михаил Кръстител на пл. "Батенберг".
В продължение, урбанистът Здравко Петров говори за паметника на Цар Освободител:
"Императорът е известен като "освободител" още като отменя крепостничеството. Инициативата е на поборническо движение, в комитета влиза и княз Фердинанд. Провежда се международен конкурс с 31 проекта, от Франция има 9 проекта. Има красота и на детайла, и на завършека.
В София има нужда от цялостна концепция за паметниците. Хан Аспарух, хан Крум, който я присъединява към царството, цар Иван Шишман за пръв път споменава в своя грамота името София. Но не само те заслужават паметник."
Днес по-значителна облачност ще има над Западна и Централна България, а през втората половина на деня облачността ще се увеличи и над североизточните райони. На места ще превали и прегърми, съобщиха от НИМХ. Над югоизточните райони през по-голямата част на деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, в източните райони –..
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..