Как аудиокнигите помагат на психическото ни здраве – интервю с Ана Клисарска и Момчил Степанов от Storytel, аудиобиблиотеката, която вече има над 200 000 заглавия както на английски, така и на български език.
Аудиосъдържанието има силно развитие в последните години и все повече изследвания доказват положителните аспекти за психическото здраве, развитието на въображението и т.н.:
"Почти 3 години съм в Storytel (Ана), и при мен ще станат 3 години. Аз съм актьор, специализиран с работа с глас (Момчил). Развитието ни е с много добро темпо, кривата расте експоненциално, това е навик, който се гради с времето. Все повече хора ни възприемат като нещо, без което не могат в ежедневието. Трудно е да намериш време за четене, а аудиокнигата е с теб, когато имаш физически активности, които превръщаме във време за себе си.
Слушах аудиокнигите за Хари Потър няколко месеца в метрото и това ме запали да поискам да го правя (Момчил). Гласът на наратора е изключително важен. Може би е 50%, има хора, пристрастени към гласа (Ана).
Когато дублираш филм, работата ти е да пресъздаваш, и то само пряката реч. Докато при книгата ти започваш от нулата. Нямаш други изразни средства. Всичко трябва да влезе в гласа ти. Да следиш кой с кого си говори. И да следиш функцията на разказвача, който създава атмосферата на книгата. Трябва да си зададеш много въпроси за него. (Момчил)
Емпирично съм доказвала, че аудиокнигите са полезни за психическото ни здраве. Те развиват тази част на мозъка, която е същата, когато четеш. Изграждането на образи, подобряването на емпатията, това помага да усетиш и съпреживееш историята. Много интимно е това нещо. (Ана)
Помагат и на правилното говорене. Много хора биха могли да се опитат да го правят. Но трябва да имат правилна дикция. Това се учи, но трябват усилия. И много работа – да четеш гладко, да знаеш ударенията, чуждиците. Зависи от жанра, актьорството помага. Записвал съм книги, където темата и жанрът са ми били чужди – с много насилие, агресия, беше голямо предизвикателство. Като диктор не мога да си позволя да бъда твърде емоционален. (Момчил)
Непрекъснато пробваме нови гласове. Слушателите искат разнообразие. Имаме поредица за деца, подходящи за Хелоуин, където героят е скелет." (Ана).
Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..
VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров. Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..
Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..
Алпинисти, скиори, приключенци, еко активисти и ценители на природата и хубавото кино отново ще си дадат среща в началото на зимния сезон. Това ще се случи на 19-тото издание на "Дни на предизвикателствата", на което в рамките на три дни (или по-скоро следобеди и вечери), от 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще бъдат представени емблематични филми за..