Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Окончателно: „Синята зона" за платено паркиране в София се разширява от 1 декември

Снимка: Столична община

От 1 декември 2021 г., "синята зона" за платено паркиране се разширява, решиха столичните общински съветници на днешното си заседание.

11-а подзона преминава към 3-а и 4-а подзона, с което обхвата й се разширява, а живеещите там ще имат по-широк периметър за паркиране в "синя зона".

Местата за платено паркиране в "синя зона" се разширяват от 5000 на 13 000, след като част от "зелената зона" в районите “Оборище”, “Възраждане” и “Средец” става синя. 

Работното й време също ще бъде удължено и ще е до 20.00 часа – от понеделник до събота, вместо до 19.30 часа.

"Синя зона" ще бъде „заключена“ в т.нар. първи градски ринг, каза в ефира на Радио София общинският съветник Борис Бонев, който е един от вносителите на доклада.

„Това е между бул. „Васил Левски“, бул. „Сливница“, бул. „Опълченска“. Служебният абонамент се ограничава до 5 паркоместа  за един административен адрес, което означава, че всички институции, които в момента използват десетки места в режим „Служебен абонамент“ и са завзели местата за паркиране в центъра на града, вече няма да имат тази възможност. Столичната община е една от тези институции, която в момента ползва 75 паркоместа, те ще паднат на 5“, добави Борис Бонев.

Въвеждат се и места за автомобили, които зареждат магазини в центъра на града.

От 1 декември, 30% от приходите от стикерите за локално платено паркиране в съответните подзони ще отиват в съответния район за изграждане на инфраструктура, предимно тротоари, добави Бонев.

По време на днешната дискусия в Столичния общински съвет, кметът на район „Красно село“ Росина Станиславова се възпротиви на разширението.

„Решението за разширяване на зоната, не решава проблемите с паркирането. Ние сме много диалогично настроени. В разговор с Центъра за градска мобилност сме предложили по-глобални решения за града ни. Това е т.нар. „учредено право на паркиране“, каза Станиславова.

Независимият общински съветник Борис Бонев прогнозира, че хората, които в момента живеят в подзона 8, която остава "зелена зона", но ще бъде гранична от три страни със синя зона, през следващите месеци ще изживеят кошмар.

„Аз предложих да бъде част от "синята зона" тази подзона, за да не бъде един клин, но беше отхвърлено това мое предложение“, добави Бонев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04