Общопрактикуващите лекари (ОПЛ) все още не могат да предписват рецепти за лекарства срещу Covid-19.
За да стане възможно това, първо трябва да има преговори между Лекарския съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), обясни пред Радио София д-р Станислава Крайселска, която е личен лекар.
След изготвяне на анекс ОПЛ трябва да го подпишат като договорни партньори.
Чак тогава ще могат да се изписват безплатните лекарства.
По думите на д-р Крайселска пациентите настояват и дори се карат за безплатни лекарства.
„Да отидат да си ги търсят от здравното министерство и НЗОК. И без това ние сме много натоварени. В понеделник бях нападната от пациенти по този въпрос.“
Според личната лекарка редно е безплатните лекарства да се предписват от Covid зоните.
ОПЛ проследяват заразените с коронавирус. Лечението е симптоматично.
„Не може да преписваме рецепта от Covid зоната. Аз може да преценявам друга терапия. Кой носи отговорността, ако нещо стане с болния?“, попита д-р Крайселска.
Тя допълни, че направленията са ограничен брой. И ако на болен с Covid се издаде направление за рентген, например, ще бъдат лишени други пациенти.
„Съвсем съзнателно ни изключиха от играта, а сега искат да ни включат, защото видяха, че не могат да се справят“, емоционално допълни личната лекарка.
Чуйте разговора с нея.
Бургаски аптеки не са изпълнявали досега рецепти за безплатни лекарства срещу Covid-19
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..