На 31 октомври отново ще се насладим на даровете на есента на Фермерския пазар в градинката на НДК до Кино Кабана.
На 26 и 27 октомври пък с двудневна онлайн конференция беше отбелязана кулминацията на СЕДМИЦАТА НА ДОСТЪПА ДО ДОБРА ХРАНА‘2021
Конференцията тази година е посветена на предизвикателствата пред сигурността и устойчивостта на хранителните системи и също е част от Независимите диалози в рамките на Форума на ООН за сигурност на хранителните системи‘2021
А в студиото на Радио София наши гости са Ралица Касимова и председателят на Кооперация Хранкооп - София", Николай Генов, за да поговорим научихме ли се да търсим и познаваме добрата храна, разширяват ли се възможностите за реализация на продукцията пред малките български фермери, какви цели си поставят Ралица и Николай и кои истории около тях ги вдъхновяват:
"Учим се всеки ден. Ние виждаме производителите, но крайният потребител иска също да общува с тях. Тенденцията е устойчива и необратима. На годишна база работим с около 150 души, включително и занаятчии. (Ралица).
Конференцията се случва за осма поредна година, имаме огромно развитие, тогава имаше 10-12 участника, сега са около 30, вкл. бизнеси, които показват, че добрата храна може да е печелившо начинание. Има завръщане към търсенето. Цените са справедливи. Намираме се по средата между веригите, разликата с тях е около 20-30%, докато в биомагазините са до 3 пъти по-скъпи.
Когато започна пандемията, беше объркващо, затвориха се фермерските пазари и успяхме след два месеца прекъсване да ги подновим. Хората си търсят храната. Организирахме доставки по домовете в по-голям мащаб. Имаше загуби в пресните салати и зеленчуци. (Николай)
За изминалата година имахме по-малко заболели, което значи, че чистата храна е добра за имунната система. (Ралица)
Свиват се възможностите, местните власти се страхуват да създават нови пазари. (Николай)
Остават тези в София, Добрич, Балчик, Аспарухово,"В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...