С информационната кампания „Поеми си дъх – за по-бърза диагноза и по-добра прогноза“, която се провежда за трета поредна година през ноември, стартира Месецът за борба с рака на белия дроб (РБД). Целта на кампанията е да повиши информираността сред обществото за това какви са симптомите, възможностите за ранна диагностика и за лечение при едно от най-разпространените злокачествени заболявания.
„Ракът на белия дроб е социално значимо заболяване. За съжаление и в света, и в България то е с изключително лоши прогностични фактори. За разлика от други онкологични болести, при него и заболеваемостта е висока, и смъртността“, обясни пред Радио София проф. д-р Димитър Костадинов - завеждащ Бронхологичното отделение в МБАЛББ „Св. София“.
Годишно в България се откриват около 4300 нови болни с рак на белия дроб. Живота си губят 3700-3800 души. Тази статистика от години не се променя. Световната здравна организация препоръчва като първа мярка профилактиката.
Част от първичните симптоми се припокриват с други заболявания, но не бива да се пренебрегват: кашлица (важно е да се следи за промяна в характера ѝ), задух, гръдна болка, повтарящи се бронхити или пневмонии в рамките на 3 до 6 месеца.
По-късни признаци са затруднено дишане и преглъщане, загуба на гласа, костни болки.
„В 80 на сто от случаите пациентите в България идват при специалистите късно. Указанията са: първите 10-12 дни да се лекува бронхитът, пневмонията или друго заболяване, но в границите на 20 дни да се изключи, че не се касае за рак на белия дроб“, допълни проф. Костадинов.
Той изреди рисковите фактори:
Пандемията досега показва, че ранната диагностика на коронаинфекцията допринесе за откриване в ранен стадий на РБД при компютърна томография.
Медицината вече позволява персонализирана терапия за 8-12% от пациентите. Друг светъл лъч в тази сфера е възможността да се взема течна биопсия (кръв) за генетично изследване.
Чуйте разговора на Катя Василева с проф. Димитър Костадинов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..