Под наименованието „Рицар в живота и науката” в Националния исторически музей е открита изложба, посветена на големия български етнограф и фолклорист Христо Вакарелски (1896-1979) и по повод 125 години от неговото рождение.
Той е първият българин, удостоен с престижната Хердерова награда, разказа пред Радио София историкът и куратор на изложбата Мариана Първанова:
„Всъщност именно така е наречен Вакарелски от Николай Хайтов, заради неговата безкористна помощ на свои колеги както от България, така и от чужбина. Създава цяла школа от свои последователи.“
Могат да се видят 140 експоната, много от които се показват за пръв път. Сред тях са документи, снимки, ордени, медали, български и международни награди, книги и картини, лични вещи, включително тетрадки с подробни описания и фотоапарати, с които Христо Вакарелски е ходил на теренни проучвания.
Изложбата се реализира с партньорството на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и става възможна след голямото дарение, което през 1996 г. правят на НИМ синът Тома Вакарелски и дъщерята на учения Донка Вакарелска-Чобанска.
Чуйте повече за изложбата и за Христо Вакарелски от разговора на Гергана Пейкова с Мариана Първанова.
На откриването беше и дъщерята на учения Донка Вакарелска-Чобанска
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..