Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комуникационните експерти: Надяваме се в Министерството на здравеопазването да чуят съветите ни

Снимка: Луиза Лазарова

Любомир Аламанов, доц. д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализ и кризисни комуникации са част от Обществения съвет към Министерството на здравеопазването.

„Много силно се надяваме, че съветите които даваме ще намерят своята чуваемост и ще се отрази в бъдещите действия на администрацията“, казаха събеседниците в студиото на Радио София.

Те изразиха надежда, че консултативните функции в съвета ще бъдат претворени в реални действия.

„Ще предложим първо да се направи групиране на бариерите, на страховете пред ваксинацията, второ – да се изведат малко на брой силни комуникационни послания и трето – да се премине към действие. Да се ангажират локални лидери на мнение, браншови организации и професионални съюзи и да се насърчи комуникацията в социалните медии“, обясни доц. д-р Александър Христов.

Комуникационните експерти смятат, че експертите в Министерството на здравеопазването са свършили много добра работа днес в подготовката и организацията по тестването на учениците.

„Какъв по-добър позитивен пример, че държавата има капацитет да се справи, с търсене на съдействие на заинтересована група, каквато са родителите, въпреки че тя е нехомогенна. Накратко – днес се справихме като общество“, заяви Даниел Киряков.

По думите на Любомир Аламанов, информацията винаги тече в две посоки - негативна и позитивна.

„Негативната посока – това са фалшивите новини. Тези, хора които мислят, че ще вземат ДНК-то на децата им, знаят ли какво изобщо е ДНК? Те оставят навсякъде ДНК, те ходят два пъти месечно на фризьор, бръснат се, оставят тонове ДНК след себе си всеки ден, но се притесняват, ако някой се изплюе в някакво пликче. Това трябва да им се каже по човешки начин, че няма от какво да се притесняват“, каза експертът.

БАПРА вече излезе с позиция относно липсата на адекватна комуникация в условията на пандемия. На 11 ноември професионалната организация ще отбележи своята 20-годишнина с Виртуална конференция #Next20 – БАПРА на 20 години. Доц. д-р Александър Христов е зам. председател на БАПРА, а Любомир Аламанов е сред основателите на БАПРА и председател на Етичната комисия.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04