Фосфоресциращи пещерни образувания, заснети в български пещери, могат да се видят в изложбата „Магическата светлина”, която ще бъде открита на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”.
Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ” и през юли т.г. е публикуван в сп. „National Geographic България“.
Но фотоизложбата има и предистория.
Фотографът, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов работи 4 години върху проекта „Светлина и култ”, чиято цел е да бъдат заснети и документирани различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на тракийски светилища и са публикувани през юни 2013 г. в сп. „National Geographic България“.
В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи - фотограф и оператор, и Огнян Стоянов - изкуствовед и спелеолог.
Екипът в действие Снимка: Facebook/Light and Cult
Изложбата „Магическата светлина” е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности, както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.
"Работата не можеше да се извърши от един човек, имаше нужда от екип. Понякога за 1 кадър сме били в пещерата 8-9 часа", отбеляза пред Радио София Алекс Самунджи.
"На нас ни трябваха по-чисти образувания, за да заснемем добре луминесценциите. Така че нова, което търсихме, нямаше как да намерим в по-достъпните пещери", допълни Огнян Стоянов.
Експозицията ще може да бъде разгледана до 28 ноември.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Алекс Самунджи и Огнян Стоянов.
На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..
Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..
Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..
За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...
Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той става част от екипа на радио София през 2015 година, а тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.