С посещение на Освиенцим (Аушвиц) на 15-годишна възраст се ражда приятелство, което след време дава повод и тема за третата книга на Невена Митрополитска „По релсите“.
Романът описва факти от спасяването на евреите в България, но не е исторически, обясни пред Радио София авторката. В сюжета се свързват две линии и се преплитат исторически събития от годините преди края на Втората световна война със съвременността.
От разказаните истории от дъщерята на кюстендилски евреи „остава нещо неизразено“, което Невена Митрополитска искала и ето – описала в третата си книга. Посетила е еврейски къщи в Кюстендил, говорила е с хора от града, но действието в текста се разпростира и в София и Монреал – места, които добре познава.
„Дори когато става дума за фикция, за художествена творба, се опитвам да бъда вярна на епохата, описвайки историческия фон“, подчерта писателката.
Тя призна, че писането е било против интересите на семейството ѝ, но все пак си дала ясна сметка, че е най-важното занимание извън личния живот.
Книгата „По релсите“ беше представена в Народната библиотека в София, както и в Пловдив.
Реакциите на първите читатели са насърчаващи.
„Невена Митрополитска е фин разказвач. Разказва вниквайки, съпреживявайки, без да съди. Тя следва нишката на съдбата с разбиране, проницателност и дълбочина. А това класическо и рядко човеколюбие е голямо достойнство – както в живота, така и в литературата“, пише за нея писателката Елена Алексиева.
„От Кюстендил до Монреал по невидимите нишки на едно пътуване в двете посоки на времето, Невена Митрополитска пренася характери и спомени през една вълнуваща лична история между две майки и една внучка“, казва Еми Барух.
А според литературоведа Митко Новков: „Великолепен разказвач е Невена Митрополитска. Успоредяване на истории, преплитане на фабули, осмоза между сюжетни линии – това е нейната запазена марка, която тя владее майсторски и прилага с вещина. Роман за удоволствено четене, но и за мислещо четене. Каквото трябва да е всяко четене.“
Чуйте разговора на Лили Големинова с авторката.
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..
Над 5 тона храна успя да събере софийската фондация "Дари храна, дари любов” само за няколко часа в началото на месеца. Даренията са за възрастни хора от малките села в Северозападна България и се очаква количеството да стигне за близо 600 души. Фондацията е създадена през 2019 г. от младите момичета Вяра Кузманова и Ваклина Стоянова, когато..
Това, че се върви към съставяне на правителство, е резултат не толкова на промяна на политическите нагласи между париите, колкото до това, че трябва да бъде решен проблемът с бюджета, коментира пред Радио София политологът и преподавател Георги Проданов. "Има и поредица от неща, които наистина налагат съществуването на едно действащо..
Ако досега не сте попадали на израза "Три жени на микрофона", може да си помислите, че става дума за радиопредаване, но тази есен много българи в Германия, Обединеното кралство, в Белгия, Австрия, Франция можаха да посетят и да се посмеят на стендъп шоуто "От България с любов" на Оля Малинова, Ива Тодорова и Красимира Хаджииванова...
Известният илюстратор на книги (и не само) Дамян Дамянов донесе в БНР-Радио София с още две интересни заглавия, над които е работил. "История с деца" Джеймс Клавел ("Шогун", "Цар Плъх" и други) написва по време на Студената война. Текстът може би е нахвърлян за по-мащабен роман, предположи художникат. Заглавието не е известно по..
През 2025 г. уеб сайтът на БНР ще бъде обновен и развит. Той, както и мобилните приложения, ще бъдат удобни за ползване, за избор и потребяване, съобщи пред Радио София Иво Тодоров, директор на дирекция "Дигитални програми" в обществената медия. Новите сайтове дори ще са три – освен информационният и Бинар , ще има и..