Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Милчев: Време е Държавната агенция по пътна безопасност не да бъде закрита, а да заработи

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

Катастрофата от тази нощ на автомагистрала „Струма“, която отне живота на десетки пътници, е не само трагичен, но и типичен случай, коментира пред Радио София Богдан Милчев от Института за пътна безопасност (ИПБ).

„Периодично в България се случват такива инциденти и всеки път все по-голям. Типично е да не предприемаме нищо или действията да са имитация на мерки от страна на тези, които управляват транспортната система.“

Според Милчев, ако се изключи медицински проблем на шофьора, то до инцидента се е стигнало в резултат на негова човешка грешка.

На мястото на катастрофата се отчитат редица дефицити и поредица от грешки, свързани с проектирането и изпълнението на съответното строителство. Не на последно място от значение е организацията на движение, хоризонталната и вертикалната маркировка, обезопасителните системи и контрола на трафика, както и законодателството, което трябва да принуди институциите да вършат работата си.

От ИПБ е съставен план за действие по отношение безопасността на движение. Този план е предоставен на българското правителство.

„Първото, което трябва да се направи, е международен одит за безопасността на нашите пътища. Да се извърши и оценка на риска, на чиято база да се вземе решение за пренасочване на повече пари към най-опасните места“, допълни експертът.

Нужна е и нова методология на контрол, както и такива санкции, които да карат шофьорите да грешат умишлено по-малко.

По думите на Милчев Държавната агенция по пътна безопасност не трябва да се закрива като бушон след този пореден случай. От друга страна тя не бива прави пиарски кампании, а да работи качествено.

Според Богдан Милчев одита на риска трябва да се извърши не от български организации, защото у нас има обвързаности между институциите, неправителствените структури и държавата и обективността няма да е гарантирана.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 30.04.25: "За“ и "против“ задължителните часове по религия в българското училище

С гостите тази седмица  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и  Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..

публикувано на 30.04.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

16 600 българки се прегледаха безплатно в рамките на Скрининговата кампания за рак на маточната шийка

В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..

публикувано на 30.04.25 в 18:17

На 2 май в София започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи

На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..

публикувано на 30.04.25 в 17:15

Представиха първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България"

В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..

публикувано на 30.04.25 в 16:32

Музиката на Гершуин на софийска сцена, представена от джаз пианистът Константин Костов

В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..

публикувано на 30.04.25 в 15:44

Floralyn - момичето, което разкрива своята "Трансформация" чрез албума "Fire: Phoenix"

В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен  албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..

публикувано на 30.04.25 в 15:30
Адриан Николов

Андриан Николов: В област София има изключително разнолики икономики

Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища. “Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики. Тук анализът на равнище община е..

публикувано на 30.04.25 в 15:23