Пра-праплеменницата на Апостола Христина Богданова, както и Виктория Петкова, автор на книгата разказват за нейното представяне в Народната библиотека пред публика, сред която са присъствали и много деца.
„Никога не съм се осмелявала да започна книгата за Левски, докато самата аз не можах да разбера напълно личността на Левски“ – споделя Виктория и допълва, че първото впечатление е нещо много отговорно и оставя следи в детските души. Освен това, чрез познанството си с Христина, авторката е изгладила много от пропуските, съществуващи в издадената до момента литература, посветена на Апостола.
Христина Богданова разкрива моменти от детството на Левски, почерпени от родовите истории. Интересът му към учението и непримиримостта с неправдата са едни от чертите, предадени му още от ранна възраст чрез възпитанието в семейството. Родителите му не са били образовани, но са имали усещането, че трябва цялата си енергия и сила да бъдат насочени към обучението на децата си, и особено към Васил.
Съществува и родова легенда, че когато той се родил, е бил обвит в було. А според народните вярвания, такова дете го чака голям път и ще бъде предпазено от всяко зло. Докато малкият Васил играел около сестра си Яна, той я попитал знае ли какъв ще стане като порасне. Яна изброила различни професии, след което той отговорил: „Един Бог знае, и аз“. Той от малък е живял с идеята за предопределеност, за нещо голямо, което трябва да му се случи, разказа Христина пред Радио София.
В книгата има интересни факти, като например този, че Левски е бил преподавател, както е и първият учител по физкултура в българско училище. Също така е отглеждал със своите ученици различни животни – котка, куче и агне. С този пример е искал да им покаже, че могат да живеят заедно също като тези животни, въпреки различията, които имат. Искал е да научи децата на стремеж към единение с природата, животните, музиката и целият Божий промисъл.
Интересно е да се спомене, че книжката е първата с дигитализирания почерк на Васил Левски, като тя се разпространява и в чужбина.
Подробности може да чуете в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..