Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Чичо Коледа“ през сълзи и смях

#Чичо Коледа актьори, водеща, режисьор
Снимка: радио София

Премиерата на филма беше на 23.11.2021 год. в Зала 1 на НКД, а гости в студиото са Ивайло Пенчев – режисьор на филма, както и актьорите Симона Халачева и Стефан Денолюбов, които изпълняват две от главните роли във филма:


"Идеята се роди от един ТВ репортаж. Казахме си - защо да не напишем коледен филм по тази случка. Цялата история е от сценаристите - Божан Петров и Весел Цанков. Историята не е само тъжна. Това е романтична комедия с великолепен хепи енд." (Ивайло Пенчев)

Симона: "Явих се на кастинг, не бях работила с нито един от колегите. Беше ми интересен подхода на Ивайло, той снимаше по по-различен начин, помагаше ми много, много държеше текстът да се изрича така, както е написан. Бил е много прав да се придържа към линиите. Ако всеки беше почнал да импровизира, кой знае до къде щяхме да стигнем.

Много се притеснявах как съм се справила с ролята си. Учуди ме, че бях доволна. Обещавам ви, че филмът ще ви хареса!"

Стефан: "Ивайло контролира ситуацията, изпадаме в приятелски конфликти. Намерили сме баланса. Ситуациите и епизодите са се получили много хубави. Истинската комедия трябва да има и две лъжички драма и обратното. Смея да твърдя, че в новото българско кино няма комедия от този ранг."

Според режисьора, публиката реагира истински не само на репликите, а на актьорското изпълнение, реакциите са спонтанни. "Историята - едно детенце, изоставено от родителите си намира своя млад чичо Коледа. Двамата попадат в комични и трагични ситуации. Появяват се странични тръпки, любов, раздяла. В сюжета са преплетени много линии, герои, лесно разпознаваеми и симпатични, всички се справят прекрасно - Филип Аврамов е чичо Коледа, Ален Ангелов е осемгодишното детенце, има огромен потенциал за звезда: излъчване и актьорски дадености."

Саксофонистът Стефан играе контрабасист: "Поиграхме си малко, ходихме на уроци. Нямах време да уча контрабас." 

"Това е семеен филм, децата седят като препарирани и не отделят поглед от екрана, и на тях и на родителите им е интересно. Всеки един от зрителите може да разпознае някой от героите, да погледне отстрани и да се усмихне. Не мога да не спомена оператора, художник-сценографа, режисьора по монтажа, музиката! 

Този филм е направен за хора, които искат да си оправят настроението. Или пък са в настроение! Един филм е въпрос на вкус. Всичко е премерено и с вкус. Следващата ни комедия се казва "Рожден ден" - кандидатстваме за финансиране в НФЦ." (Ивайло Пенчев)

Стефан: "Получихме съобщение от дете, гледало филма, което ни казва, че още утре води целия си клас да го гледат заедно!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марта Москова (вляво) и Бояна Гяурова

Всички пътища водят до чушкопека

Бояна Гяурова и Марта Москова в аванс ни представят Международният форум за графичен дизайн "Мелба дизайн" - очаквайте ни на 8 на живо от там: "Всяка година фестивалът расте. Основният фокус е лекционният симпозиум със 7 дизайнера от Европа. Винаги да има от всичко за всеки. Куратори, организатори на подобни събития. На 6 откриваме изложбата..

публикувано на 01.11.25 в 11:48
Танцът на епохите

Всеки танц е етюд от различна епоха

"Танцът на епохите" е зрелищен спектакъл от Турция. Продуцентът Георги Радев представя националното му турне в България: "Двигателят на това пищно шоу поставя мост между народите чрез културата. Танците през вековете се сравняват с "Огъня на Анадола", но тук всеки танц е етюд от различна епоха. Чак до елементи на хип-хоп. По официални данни..

публикувано на 01.11.25 в 11:00
С Красимира Белев - актриса, продуцент и сценарист

Хората да не минават през едни и същи грешки

Представяне за България на новата платформа „ Female Film Club (FFC) ” - глобална общност за жени, които се занимават с кино. Представя ни я Красимира Белев - актриса, продуцент и сценарист, която живее и работи в Лос Анджелис: "Платформата е създадена преди 4 години по време на КОВИД. В момента има над 3000 души от 66 държави. Сега я направихме и..

публикувано на 01.11.25 в 10:30
Ангелина Ангелова

Където нямаше факти и легенди, се задействаше моето въображение

Забравената история на сестрата на Иван Шишман – Кера Тамара – оживява в пищния исторически роман „“ от Ангелина Ангелова, която ни гостува по този повод: "С времето Денят на будителите придоби по-голямо значение за мен. А като превърнеш езика в професия денят е още по-важен. Романът е определян и за исторически, но за мен е и приключенски...

публикувано на 01.11.25 в 10:00

"Форум", 31.10.25: Културните дейци заплашват със стачки

В последния ден от работната седмица гост в предаването “Форум” е Венци Мицов, музикант и бивш общински съветник. Заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми:  Властта, партиите и енергията на протестите, която беше разпиляна;  Културните дейци заплашват със стачки: Поставиха 14 искания към държавата - каква е държавната политика..

публикувано на 31.10.25 в 18:47
Христо Донев - Ричи

Саксофонистът Христо Донев-Ричи дебютира с нетрадиционен двоен албум

Саксофонистът  Христо Донев - Ричи е  човек, пълен с енергия и готов да разказва много за и със своята музика.  Гостуването ви в Радио София с  дебютния си албум "За мен и за нея" го потвърди.  Музикалният му път започва от Разград. Преди да хване саксофона на крехките 13 години, създава хип-хоп група с най-добрия си приятел...

публикувано на 31.10.25 в 17:50

Нов публичен регистър ще разказва за жертвите на неработещите институции у нас

На 1 ноември, Денят на народните будители, ще се състои демонстрация пред Народната библиотека “Св.Св. Кирил и Методий, под надслов "Будители срещу насилието“. Целта на събитието е да бъдат почетени жертвите и пострадалите от социално обусловено насилие, от немарливост, корупция и злоупотреба с власт, от пожарите и наводненията, жертвите на..

публикувано на 31.10.25 в 17:22