Четиридeсет и осмото издание на най-мащабния книжен форум у нас - Софийският международен панаир на книгата, което през 2020 година бе отменено, заради епидемичната обстановка в страната, тази година ще се състои от 7 до 12 декември в Националния дворец на културата.
По същото време Софийският международен литературен фестивал се завръща онлайн с литературни гласове от Европа. Ще се проведе и четвъртият Литературен фестивал за деца и младежи. Ще бъде връчена и наградата за издателски проект „Златен лъв“.
Издателствата, които ще участват в панаира ще заемат 3 етажа от НДК, съобщи пред Радио София Десислава Алексиева - председател на УС на Асоциация „Българска книга“ (АБК):
„Очакваме много нова и стойностна литература както на фестивалите, така и на щандовете.“
Официалното откриване е във вторник – 7 декември, от 11 часа.
Както и в други панаири през декември, ще има срещи с любими автори, които ще раздават автографи. Културната програма ще стане ясна в началото на следващата седмица.
Алексиева не скри, че пандемията е ударила много лошо и издателския бранш. Ако през 2019 г. средният тираж е бил 800-850 от заглавие, то през 2020-а той е спаднал до 490. Въпреки бързата реакция и дигитализацията, браншът още не може да се възстанови от кризата. Спадането на ДДС ставката на 9% беше животоспасяваща мярка, допълни председателят на АБК. Марката обаче е временна и хората, занимаващи се с издаване, са притеснени какво ще се случи след края на този месец. Сред приоритетите на новото Народно събрание и на бъдещия кабинет трябва да присъства и темата за обогатяване фондовете на библиотеките.
Това, че международният литературен фестивал ще е онлайн, позволи да бъдат привлечени много сериозни имена, изтъкна проф. Амелия Личева, програмен директор на фестивала. Единият фокус е върху писатели, получили наградата за литература на Европейския съюз. Другият е към автори със силен политически и социален ангажимент.
Сред гостите на фестивала са Ана Бландиана, Дубравка Угрешич, Мюриел Барбери, Елвира Семинара, Кони Палмен, както и голямата и популярна у нас поетеса Фиона Сампсън.
Сред българските участници са Георги Господинов, Алек Попов, Захари Карабашлиев, Александър Шурбанов, Рада Александрова, Аксиния Михайлова, Елена Алексиева, Цочо Бояджиев, Илко Димитров.
Ще има и дискусии по темите на деня, които вълнуват хората – за превода в широк смисъл, за онлайн битуването на литературата, доколко (авто)биографичното е важно в съвременното писане, допълни програмният директор на фестивала.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Десислава Алексиева и Амелия Личева.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..